
— На продукти витрачаємо до 4 тисяч гривень на місяць. Стільки ж іде на комуналку, бензин для автомобіля, — каже Софія Чайківська, 29 років, зі Львова.
Працює асистентом в університеті. Отримує мінімальну зарплату. Чоловік 32-річний Михайло — програміст. Заробляє 15 тис. грн.
— Через зростання цін почали ретельніше контролювати витрати. Я завела блокнот, де записую всі покупки. Потім формую їх по категоріях, планую бюджет на наступний місяць.
Закупляємося раз на тиждень на Привокзальному ринку. Бо там дешевше. Можна поторгуватися. Деякі продукти беремо в супермаркеті. Звертаємо увагу на акції, знижки. За один похід витрачаємо 500–700 гривень. Зазвичай купуємо овочі, фрукти, вершкове масло, яйця, ковбасу, твердий сир. Із м'яса — свинину чи курятину. Рідше беремо телятину. Макарони, крупи, цукор, чай, каву, борошно, приправи закуповуємо раз у місяць. Хліб, солодощі, воду — майже щодня.
Щоразу помічаю, що якийсь товар подорожчав. Улюблений хліб коштував місяць тому 15 гривень. Зараз — 20. Зросла ціна на свинину. За кілограм просять від 139 гривень, фарш із кількох видів м'яса коштує 89. Куряче філе використовуємо для закусок та салатів. Востаннє купувала по 95 гривень. Подорожчали молочні продукти, особливо масло. 200-грамова пачка тепер коштує від 38 гривень.
Торік на ті ж самі продукти витрачали вдвічі менше. Могли дозволити собі шматок червоної риби на бутерброди чи кілька видів сиру до вина. Середній чек після походу в магазин був 350–500 гривень. Зараз такі продукти купуємо тільки на свята. У кафе та ресторани майже не ходимо. Виходить поїсти від 200 гривень на одного.
— Продукти закупляємо лише в магазинах. Ходимо двічі на місяць. Конкретну суму не визначаємо. Складаємо з чоловіком список, що потрібно. Не шикуємо, — розповідає 51-річна Галина Думаленко з Черкас.
Живе з чоловіком Володимиром, 54 роки, та його 80-річним батьком.
— Беремо гречку, рис, вермішель, вівсянку, моркву, цибулю, капусту. Пшоно купуємо рідко, бо подорожчало до 20 гривень. Свекрові обов'язково м'ятні льодяники. Він їх любить. Із м'яса — курячі крильця та гомілки, по 2 кілограми. Удома по три штуки розкладаю в кульочки і морожу. З крильцями варю суп. Гомілки йдуть до каш, на плов. Рибу їмо раз на два місяці. Запікаємо з овочами і томатною пастою. Ще любимо салаку. Вона дешева — 27 гривень за кілограм. Підсмажую, додаю терту моркву, цибулю. Заливаю підливою з томатної пасти, спецій. Тушкую в скороварці. Виходить, як домашня консерва. У селах тепер це дуже популярна страва. На базарі купляємо тільки яйця. Їх привозить машина виробника. Відбірні коштують 23 гривні. Дешевше, ніж у магазині. Одразу беремо 30 штук.
Я два останні роки не працюю. Була закрійником, але захворіла. Довелося звільнитися. Чоловік — охоронець. За двотижневу вахту отримує 5500. У свекра мінімальна пенсія. Коли не треба купувати мийні засоби, можемо себе побалувати котлетами, пельменів наліпити. По хліб ходимо раз на два дні. Біля будинку є кіоск домашньої випічки. Беру круглий. Місяць тому він коштував 12 гривень. Зараз подорожчав на 2 гривні.
Маємо в селі дачу, садимо город. Є своя картопля, буряки. Моркви сіємо небагато, бо швидко гниє. Цибуля цього року не вродила, усього чотири відра. У попередні роки вибирали по вісім мішків. Яблука теж свої, маємо великий сад. Їмо всю зиму. На пай свекру дають 20 літрів олії та мішок цукру. Зерно продаємо сусідам. На ці гроші купляємо одяг, взуття. Від шикарних столів на дні народження відмовилися. Готую оселедець під шубою, бісквітний торт. Раніше закупали продукти на оптовій базі. Тепер ціни там зрівнялися з магазинними.
— Раніше на вихідних часто ходили до ресторану. У вересні були останній раз. Взяли метрову піцу, два пива, сік, три десерти. Коли принесли чек, у чоловіка мову відняло. Заплатили більш як 800 гривень. До цього вкладалися в меншу суму, — говорить 29-річна Марина Коваль із Вінниці. Працює продавцем канцтоварів.
Із чоловіком на двох мають 20 тис. грн зарплати. Він — водій вантажівки. Возить зерно, цукрові буряки з полів. Мешкають у 3-кімнатній квартирі. За комуналку віддають близько 4 тис. грн.
— Закуповуємося щомісяця. Більш як 3 тисячі гривень із собою не беремо. Заїжджаємо на оптові бази. Купуємо пральний порошок, туалетний папір, мило, шампунь. Із продуктів обов'язково беремо масло, чай, морську рибу. Маю знайомих продавців, у яких вона дешевша і головне — не переморожена. Раніше брали домашні яйця. Зараз ціна кусається — по 40 гривень. Перейшли на фабричні по 28. Ще мама з села передає час від часу кілька десятків. Найбільше мене шокувала ціна на курятину. Зрівнялася зі свининою. Принципово перестали купувати. Дешевше взяти свинячі обрізки на фарш. По олію їздимо на місцевий жиркомбінат. Там є фірмовий магазин. Упаковка коштує 336 гривень — три п'ятилітрові бутлі. На базарі тільки за один треба віддати 148 гривень. Ще оптом беремо цукор. Тиждень тому купили мішок за 500 гривень.
Новорічні свята плануємо провести з батьками в селі. Мама запече гуску, накрутить голубців. Ми зробимо кілька салатів. На все витратимо не більше 2 тисяч гривень. А два роки тому за ці гроші можна було і новорічні, і Великдень відбути. Стіл гнувся від наїдків: свинячі ребра з чорносливом, крученики, бутерброди з червоною рибою. Купляли домашню шинку, сиров'ялену ковбасу, кілька видів сиру, дорогі цукерки.
17 гривень — на стільки за рік у середньому подорожчав кілограм вареної ковбаси, порахували в асоціації постачальників торговельних мереж. Свинина та яловичина додали в ціні по 15 грн, сало — 10. Тушка курки стала дорожчою на 4 грн, десяток яєць — на 5.
Коментарі