Безробітних Вінницької області примушують відвідувати семінари у центрах зайнятості.
Лекція триває майже годину. Претендентам на вакансії розказують про вільні робочі місця і дають поради, як поводитися на співбесідах із роботодавцем.
На обліку обласного центру зайнятості — 26,7 тис. осіб. Це на 2 тис. більше, ніж торік. А вакансій — лише 1,3 тис. Великий конкурс на кухарів — 65 осіб на місце. Серед менеджерів, бухгалтерів за фахом — понад 60 безробітних. Найбільший конкурс на вакансію прибиральника. На одне місце претендують 80 вінничан.
— Найбільший попит на швачок, електрогазозварювальників та електриків. Наприклад, одне підприємство набирає 30 швачок. Ми готові їх навчити, якщо роботодавець заплатить за це, — розповідає заступник директора Вінницького обласного центру зайнятості Віктор Маланін, 60 років.
Але зарплата швачки низька, 800–1000 грн на місяць, зварювальника — 1200 грн. Охочих іти на таку роботу мало.
— Замість спокійно бараболю копати, я маю щотижня йти на ті семінари у центр зайнятості. А толку ніякого, — каже вінничанка Інна Данильчук, 38 років.
Раніше на такі заняття запрошували раз на місяць. Тепер щотижня. Інспектори застерігають: якщо пропустити семінар, можуть позбавити статусу безробітного. Тоді перестануть платити матеріальну допомогу.
Щотижня треба ходити на семінари. Інакше не дадуть матеріальну допомогу
— Нам читають нудні лекції, що треба працевлаштуватись. Але ж роботи, вакансій все одно нема, — продовжує Данильчук. — Як на мене, оцими семінарами давлять людей, щоб знімалися з обліку. А тоді звітують, що безробітних в області меншає.
42-річна Марія їздить на заняття із села Оленівка Вінницького району. Щотижня витрачає на дорогу 10 грн. Отримує допомогу 350 грн на місяць.
— Я б замість платити за маршрутку їсти щось краще купила б. А так знущаються над нами.
Вінничанин Богдан Левчук, 22 роки, цього літа закінчив технікум. Має диплом менеджера з підприємництва. Роботу шукав місяць, але працевлаштуватися не зміг. Став на облік у центр зайнятості.
— Тут мені сказали, що ставати на облік без стажу невигідно. Треба влаштуватися хоча б формально. Я місяць пропрацював, а тоді знову прийшов, — розповідає Богдан.
Маючи місяць трудового стажу, хлопець може стати на облік як застрахована особа, запевняє прес-секретар обласного центру зайнятості Марія Довговецька. Йому протягом року передбачена мінімальна допомога 350 грн. Якщо ж ставати на облік без стажу, ці виплати будуть лише півроку.
— Вакансії оновлюються щодня. Тому безробітним вигідно ходити на семінари, — пояснює Віктор Маланін з обласного центру зайнятості. — Вони краще розумітимуть ситуацію на ринку праці. Як часто проводити семінари для безробітних — раз на місяць чи раз на тиждень — кожен центр зайнятості вирішує самостійно.
Після скорочення штату доводиться працювати за трьох
На обліку в центрах зайнятості Львівщини цього літа — 37,2 тис. осіб. У Донецькій області 53,5 тис. офіційно зареєстрованих безробітних. Такі дані наводить обласний центр зайнятості.
На інтернет-порталі rаbota.ua цифри вищі. Лише в Донецьку понад 68 тис. людей не мають роботи.
— Мама працює на Новокраматорському машинобудівному заводі програмістом, — розповідає 26-річна Олена Бичкова з Краматорська Донецької області. — Торік отримувала чотири тисячі гривень. Для нашого міста хороші гроші. Узимку їм урізали всі надбавки, не видали 13-ту зарплату. Зараз мама тисячу двісті має. Людей просять брати раз на тиждень півдня за свій рахунок.
— А от знайомий працює на іншому заводі технологом. У них багато людей звільнили. Тепер він працює за трьох. У робочий час усе зробити не встигає, багато бере додому, — розповідає Бичкова.
У Краматорську живе 200 тис. осіб, із них 4 тис. — без роботи.
Коментарі