Церковне начиння, дорогі прикраси та старовинні монети виявили у котловані біля центрального майдану в Дубні Рівненської області. Місцеві історики припускають, що розкопали скарб священика початку ХХ ст.
На сховок натрапив керівник місцевого гуртка юних археологів Віталій Ткач, 32 роки. Він на прохання забудовників досліджував котлован на місці зруйнованого будинку в старому єврейському кварталі.
— У згортку було чотири підсвічники, п"ять ритуальних срібних чарочок, ложки, виделки, два золотих ланцюжки різних розмірів, кілька перснів і фрачна застібка для носіння орденів та відзнак. Окремі речі дуже тонкої роботи, — розповів директор Рівненської філії Охоронної державної служби Богдан Прищепа, 49 років. — Датовані вони другим десятиліттям ХХ ст. Знайшли також монети російських імператорів Олександра ІІІ та Миколи ІІ. Найстаріша з них — 1913 року.
82-річна корінна дубенчанка Ніна Олійник мешкає поруч із котлованом. Жінка колись придбала будинок у старому єврейському кварталі. Вона знає, що сусіди були людьми заможними — мали що ховати.
— Коли ми з чоловіком купили будинок у польських переселенців, видно було, що до нас його ретельно обшукали, — каже Ніна Олійник. — Долівка була зірвана, стеля пробита щупами. А коли сусіди перебудовували стіни, знаходили у пустотах коштовні речі.
Нині котлован, у якому знайшли скарб, обгородили високим парканом. Археологи копають далі.
— Якщо я скажу, на якій глибині та де саме потрібно копати, уже завтра чекай справжнього паломництва шукачів скарбів, — жартує Богдан Прищепа.
Знахідки передали Дубенському державному історико-культурному заповідникові.
Коментарі