Минулими вихідними в музеї-заповіднику "Козацькі могили" у селі Пляшева Радивилівського району Рівненської області провели козацький ярмарок.
— До Берестечка приїхали 12 наших кошів та чорносотенці "Чучупаки" з Польщі, — каже 80-річний генерал-полковник Оксен Семидуб, голова Ради старійшин козацтва України та діаспори.
Волинський кіш розбив посеред поля показове дерев"яне козацьке містечко. Поруч вежа для спостереження. У частоколі прорубані віконця, з яких стирчать гармати. Доки чоловіки фотографуються у козацьких шапках з пістолями та шаблями, дівчата у вишиванках заглядають у величезний чавунний котел для каші.
38-річний пушкар Володимир Гарматний показує туристам, як стріляють. Він із Луцька, за фахом електрик, гармати відливає 16 років.
— Оце "гаківниця". Вона трохи довша за мою руку, але важить 45 кілограмів, — киває Гарматний. — А ця мортира здатна влучити у ціль ядром за кілометр. Ми заряджаємо їх пижем — газета, непотрібний папір та трохи води. І беремо шумовий порох. Погано тільки, що вуха закладає.
Гарматник козацької чайки "Пресвята Покрова" Іван Забабаха любить фотографуватися з дівчатами-туристками. Кожну міцно обіймає і цілує, а з чоловіками поважно палить люльку. На Забабасі одяг козака, шабля за поясом, закручений за вухо оселедець та срібна сережка у вусі.
— Оця сережка означає, що я останній в роду і не маю рідних. Коли козака-сироту вбивали, витягали з вуха кульчик і за гроші, виручені за нього, ховали, — пояснює 60-річний пан Іван. — Я люблю море. За 15 років обійшов усю Європу. Не був тільки у Московії — туди мене нічим не заманиш.
Ятки розтягнулися вздовж стін Свято-Георгіївського монастиря аж за поле. На ярмарку можна прикупити будь-які харчі, прикраси та українську символіку.
Портрет Євгена Коновальця або Степана Бандери у рамці тут коштує 100 грн. За жіночі вишиванки просять від 140 до 300 грн, чоловічі дорожчі — 200–350. Футболки з портретами Ющенка, Шевченка або козаків — 25 грн.
У продуктових ятках пасічники пригощають туристів медовухою з діжки. На смак цей напій дещо нагадує шампанське.
— Півроку стояла, міцність — до 15 градусів, — нахвалює медовуху голова луцького братства пасічників Віталій Приймак, 53 роки. — Спробувати даємо безкоштовно. А так за стакан беремо від 2 до 5 гривень. Рецепт тримаємо в таємниці.
Чекали з Канади нащадка останнього гетьмана України Павла Скоропадського, однак Олександр Скоропадський не приїхав.
Коментарі