Із 1 січня 2010 року жителі гірських районів можуть утратити пільги, які вони отримували від держави понад 14 років.
Горяни мали надбавку до пенсій і заробітних плат у 20%. Студенти-бюджетники, контрактники платили за навчання на 50% менше. Міністерство регіонального розвитку України підготувало проект закону "Про розвиток гірських територій в Україні", за яким Закон "Про статус гірських населених пунктів в Україні" втрачає чинність. Голова Асоціації органів місцевого самоврядування Гуцульщини 57-річний Дмитро Стефлюк сподівається, що горяни відстоять свої права:
— Закон "Про статус гірських населених пунктів" був прийнятий ще 1995 року. Тоді була страшна інфляція, але навіть попри це держава наважилася підтримати гірський регіон. Тому що в нас немає ні нормального сполучення, ні комунікацій. Тут люди не мають змоги заробляти так, як у всіх інших регіонах держави. Сьогодні державі 18 років, а гарантії відбирають у людей. Причини не бачу. Хіба що в час кризи скорочують видатки з бюджету. Але законопроект був продуманий ще на початку 2008-го, про кризу тоді не йшлося. Автори законопроекту заклали в ньому грубе порушення Конституції України в частині прав і соціальних гарантій громадян. А йдеться ж майже про мільйон людей.
Окрім відміни пільг, ще щось обурило?
— Намагаються ввести нову норму статусу високогірних територій. Тепер високогірними вважатимуться міста та села, розміщені в районі 1200 метрів над рівнем моря (нині 400 м. —"ГПУ"). Але в Україні таких населених пунктів узагалі немає, ні в Криму, ні в Карпатах. Тому це абсурд.
Чому держава так повелася з горянами?
— Ми неодноразово зверталися до влади, просили про допомогу регіонові. От вони, напевно, і вирішили нам допомогти. Дати так, щоби ми більше ніколи не просили.
Змінити цей проект є змога?
— Ми написали звернення до президента України, прем"єр-міністра, Верховної Ради, профспілок, організації ветеранів, які захищають права пенсіонерів. Якщо не буде ніякої реакції, вийдемо на акції протесту. Уже пройшло два тижні, поки що жодного відгуку.
Коментарі