Ексклюзиви
Четвер, 18 березня 2010 16:41

На Закарпатті щороку відбуваються не менше п"яти семибальних підземних поштовхів

Автор: фото: Сніжана РУСИН
  Завідувач Ужгородської сейсмологічної станції Світлана Плішко не радить закарпатцям панікувати через можливий землетрус
Завідувач Ужгородської сейсмологічної станції Світлана Плішко не радить закарпатцям панікувати через можливий землетрус

Експерти з Румунського Інституту фізики землі поширили інформацію про можливий землетрус на кордоні між Україною та Румунією. Кажуть, підземні поштовхи відчують у Західній Україні, Києві та Москві. Наскільки реальні ці прогнози, розповідає завідувач Ужгородської сейсмологічної станції Світлана Плішко, 48 років.

— Гори Вранча в Румунії — найбільш сейсмічно активна ділянка в Європі. Підземні поштовхи, які там відбуваються, дають про себе знати всій Європі, тому що проходять на великій глибині — від 150 до 350 кілометрів, а це вже верхні шари мантії. Чим більша глибина поштовху, тим більшу територію вона охоплює. Чому саме зараз заговорили про можливий землетрус у горах Вранча? Бо востаннє підземні поштовхи там були 1989-го. А оскільки ці процеси мають властивість повторюватися через 10–25 років, то після чилійського і гаїтянського землетрусів румунські експерти насторожилися.

Як землетрус у Румунії може вплинути на Україну?

— 1989-го землетрус у горах Вранча дійшов навіть до Москви, Греції та Фінляндії. В Україні його відчувають передусім жителі Одещини та Буковини, трохи менше — Закарпаття. Якщо, наприклад, у горах Вранча пройде землетрус із силою 10 балів за шкалою MSK-64 (12-бальна шкала інтенсивності. — "ГПУ"), то в Одеській області відчують сім-вісім балів, а на Закарпатті лише п"ять-шість.

На Закарпатті щороку відбуваються в середньому по 5–20 переважно семибальних за шкалою МSK підземних поштовхів, гіпоцентри яких розташовані на глибинах усього 2–10 км. При такому поштовху можуть потріскатися штукатурка на стінах та стелі, звалитися димарі, розсипатися сараї або підмиті саманні будівлі.

Узагалі, невеликі зсуви тектонічних плит у Карпатах відбуваються постійно.  Можуть провокувати паводки, вибухи в кар"єрах. У тих місцях, де вирубані ліси — зсуви ґрунту.

На Закарпатті немає нових сейсмічних карт. Як знати, де безпечно зводити будинки?

— Востаннє сейсмічне районування в Україні проводили ще 1970 року. Відтоді серйозних обстежень не відбувалося. Тому єдине, що сейсмологи можуть порадити людям, це дотримувати нових будівельних норм. Їх затвердили 2006-го. Якщо українці будуть правильно зводити житло, офіси, то ті не постраждають під час землетрусу. У розвинених країнах — Японії, США — під час землетрусів немає великих руйнувань. І це тільки тому, що будівельники відповідально ставляться до роботи.При шести балах тріскається штукатурка

В Україні з 1964 року силу землетрусу визначають за 12-бальною шкалою MSK-64. Вона складена для будівель, що не мають сейсмостійких укріплень.

Один бал. Землетрус не відчувається. Визначають спеціальними приладами.

Два бали. Поштовхи відчувають свійські тварини — стають дратівливими, боязкими.

Три бали. Відчувається всередині приміщень, наче коливання від транспорту.

Чотири бали. Чутний скрип підлоги, дзвін посуду, тремтіння меблів.

П"ять балів. Ляскають двері, тріскаються шибки, зупиняється настінний годинник.

Шість балів. Гойдаються важкі меблі, б"ється посуд, падають із полиць книги, інколи тріскається штукатурка.

Сім балів. Руйнуються погано зведені та старі будинки. У міцних будівлях з"являються невеликі тріщини, обсипається штукатурка. У річках та озерах мутніє вода. Можливі зсуви й осипання ґрунту.

Вісім балів. Дерева сильно розгойдуються, гілля ламається. Руйнуються чимало міцних споруд.

Дев"ять балів. З"являються розколини в ґрунті.

10 балів. Землетрус руйнує навіть міцні будівлі. Розриваються водопроводні та каналізаційні труби. Із річок та озер виплескується вода.

11 балів. Руйнуються дороги, мости. Утворюються широкі тріщини зі зрушеннями.

12 балів. Руйнуються всі споруди. Окремі предмети підкидаються при поштовхах. Змінюються русла річок, утворюються водоспади. На поверхні ґрунту з"являються земляні хвилі. Міняється рельєф у великих масштабах на значних площах.

Найбільші землетруси на Закарпатті за останні 200 років

1 липня 1830 року, місто Тячів. Шість-сім балів (за шкалою MSK-64)

3 вересня 1867 року, село Довге Іршавського району. Сім балів.

5 січня 1908 року, місто Свалява. Сім–вісім балів.

28 червня 1926 року, селище Тересва Тячівського району. Сім балів.

2 серпня 1936 року, село Анталовці Ужгородського району. Шість-сім балів.

24 жовтня 1965 року, місто Берегове. Сім балів.

8 березня 1978 року, місто Виноградів. Шість балів.

22 вересня 1979 року, село Угля Тячівського району. Шість-сім балів.

Зараз ви читаєте новину «На Закарпатті щороку відбуваються не менше п"яти семибальних підземних поштовхів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 97
Голосування Хто пройде до чвертьфіналу Євро?
  • 1) Швеція
  • 2) Україна
Переглянути