Ексклюзиви
Субота, 05 липня 2008 07:07

На чорному ринку закарпатська земля утричі дорожча

На Закарпатті дорожчає земля. За останній рік її вартість зросла в 1,5 раза. Нині квадратний метр можна придбати від 25 до 196 грн. На чорному ринку ціна утричі вища.

Найдорожче продають наділи в Рахівському, Свалявському, Хустському, Ужгородському, Мукачівському, Перечинському районах. Тут найшвидше розвивається туризм та рекреація.

— 2005 року квадратний метр землі коштував у середньому 17 гривень, а вже через два роки — 40, — розповідає начальник обласного управління земельних ресурсів Іван Калинич, 49 років. — Ділянки, які продають через аукціон, коштують більше.

Вартість наділу залежить від регіону розташовання землі. На Свалявщині та Хустщині вона дорожча через близько до родовищ мінеральних вод, на Рахівщині, Перечинщині — через наявність гірських курортів.

— Ціна землі також залежить і від комунікацій, — продовжує Калинич. — Якщо на ділянці звели будинок, провели електромережу, водопровід, побудували дорогу, то ті, що лежать поряд, автоматично дорожчають.

Найчастіше землю скуповують під туристичні об"єкти, приватний бізнес, рідше — під фермерство.

— На Рахівщині, наприклад, ділянки використовують під будівництво туристичних комплексів, які приймають відпочиваючих узимку, — каже чоловік. — Ще два роки тому квадратний метр землі в коштував 14 гривень, тепер — понад сто. На чорному ринку сотка землі тут коштує по 2–3 тисячі доларів. На Свалявщині: раніше за квадратний метр давали 23 гривні, тепер — 150. Десять сотих свалявської землі офіційно обходяться в 15 тисяч гривень, на чорному ринку їх продають за 100 тисяч.

Закарпаття на четвертому місці в Україні за вартістю землі. Попереду Крим, Одещина та Київщина.

На первинному ринку протягом півріччя на Закарпатті продали понад 200 ділянок загальною площею 76 га. За них до бюджету надійшло більше, ніж 53 млн грн. Із аукціону пішло 10 наділів за 24 млн. 2007-го в області продали 411 ділянок за 86 млн грн. До кінця року на торгах планують продати ще 74 наділи, 24 ділянки здадуть в оренду. За них одержать майже 100 млн грн.

— Найдорожче продаємо ті наділи, які використовуватимуть під автозаправки, аптеки, готелі, — каже Калинич. — Бо вони окупляться бізнесменові за якийсь рік. А, наприклад, під пекарні землю продаємо дешевше. Найвигідніше для бюджету продавати ділянки через аукціон, — вважає чиновник. — А також віддавати в оренду.

Землю на Закарпатті купують також під житлову забудову.

— Якщо 15 років тому ми мріяли про квартири, — продовжує, — то тепер люди дедалі частіше купують землю за 10–15 кілометрів від міста і будують власний будинок.

Неподалік Ужгорода найдорожча земля під житлове будівництво у селах Минай, Розівка, Сторожниця, Великі Лази, Баранинці. На чорному ринку сотку землі продають від $2,5 тис до $6,5 тис. Село межує з Ужгородом.

— Деякі земельні ділянки під забудову, площею 10 сотих, у нас продають по 70–80 тисяч доларів чорної ціни, — каже землевпорядник Сторожниці Іван Ганич.

Зараз ви читаєте новину «На чорному ринку закарпатська земля утричі дорожча». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода