Про це заявив у вівторок ввечері, 1 грудня, американський президент Барак Обама, виступаючи у військовій академії у Вест-Пойнті (штат Нью-Йорк) з промовою, присвяченою новій стратегії США в Афганістані.
"В Афганістані ми будемо переслідувати наступні цілі: ми повинні позбавити Аль-Каїду гавані, ми повинні перехопити ініціативу у Талібану і позбавити його можливості скинути уряд. І ми повинні допомогти службам безпеки Афганістану і уряду взяти відповідальність за майбутнє Афганістану. Ми здійснимо цю мету трьома шляхами", - сказав Обама.
Нова військова стратегія і збільшення американського військового контингенту на 30 тисяч осіб, за словами президента США, дадуть можливість перехопити ініціативу.
Тепер це рішення глави держави повинен затвердити Конгрес. Перші слухання з цього питання відбудуться у середу.
"Ми реалізовуватимемо військову стратегію, яка дозволить перехопити ініціативу у Талібану і збільшити обороноздатність Афганістану в найближчі 18 місяців", - підкреслив Обама.
"Збільшення контингенту на 30 тисяч осіб допоможе нам у підготовці компетентних співробітників сил безпеки Афганістану та у співпраці з ними для того, щоб більше афганців брали участь у війні. Також це допоможе нам створити умови для передачі Сполученими Штатами повноважень щодо забезпечення безпеки афганцям", - пояснив президент США.
Обама повідомив, що попросить країни ISAF наслідувати приклад США і спрямувати до Афганістану додаткові війська. Президент зазначив, що безпека в Афганістані відповідає інтересам всіх країн.
"По-друге, ми будемо працювати з нашими партнерами, ООН і афганським народом над створенням більш ефективної громадянської стратегії, для того, щоб уряд міг скористатися перевагами внаслідок поліпшення ситуації у сфері безпеки", - зазначив американський лідер.
"Ми будемо підтримувати афганські міністерства, губернаторів і місцевих лідерів у їхній боротьбі з корупцією і служінні народу. Ми сподіваємося, що неефективних і корумпованих чиновників буде притягнуто до відповідальності. Ми також будемо допомагати у сферах, здатних швидко зробити позитивний вплив на життя громадян Афганістану, наприклад, у сільському господарстві "- додав Обама.
Третім "китом" стратегії стане спільна з Пакистаном боротьба з тероризмом.
"По-третє, ми діятимемо, віддаючи собі повний звіт у тому, що наш успіх в Афганістані нерозривно пов"язаний з нашим партнерством з Пакистаном. Ми перебуваємо в Афганістані для того, щоб не дати раковим метастазам знову поширитися по території країни. Але ті ж самі метастази розвиваються і в Пакистані. Саме тому нам потрібна стратегія, яка працюватиме по обидві сторони кордону", - додав він.
Збільшення американського і міжнародного військових контингентів в Афганістані дозволить США розпочати процес виведення військ з цієї країни в липні 2011 року.
"Точно так само, як ми це зробили в Іраку, ми проведемо передачу повноважень відповідально, беручи до уваги умови на місці. Ми продовжимо допомагати порадами та консультувати служби безпеки Афганістану, щоб бути впевненими в тому, що вони можуть досягти успіху в довгостроковій перспективі. Але афганському уряду, і, що ще більш важливо, афганському народові, буде цілком зрозуміло, що в кінцевому підсумку вони відповідатимуть за свою країну", - підкреслюється в тексті виступу.
Реалізація нової стратегії в Афганістані, що передбачає збільшення військового контингенту в цій країні на 30 тисяч осіб, обійдеться США в 2009 році в 30 мільярдів доларів.
"Наша нова стратегія в Афганістані обійдеться нам, за грубими підрахунками, в 30 мільярдів доларів "військових" витрат в цьому році, і я буду тісно працювати з Конгресом, щоб отримати це фінансування, тоді як ми працюємо над зниженням бюджетного дефіциту", - сказав президент США Барак Обама, виступаючи перед слухачами військової академії у Вест-Пойнті.
Водночас, він визнав, що в останні кілька років США втратили баланс між достатньою обороноздатністю і станом економіки. Обама запевнив, що буде ставитися до "військових" витрат обережніше і не допустить невиправданих витрат, навіть в умовах дорогого посилення контингенту в Афганістані.
"Зараз ми просто не можемо дозволити собі ігнорувати вартість бойових дій, які ми ведемо. Коли я зайняв Овальний кабінет, вартість війни в Іраку та Афганістані наближалася до трильйона доларів. Я взяв за правило говорити про бюджетні витрати відкрито і чесно ... Але я визнаю, що війну з екстремізмом і насильством не може бути завершено швидко і не буде легкою", - сказав Обама.
Президент США Барак Обама зізнався, що рішення про нову стратегію в Афганістані далося йому нелегко.
"Мені не дається це рішення легко. Я був проти війни в Іраку саме тому, що вважаю, що треба стримуватися у використанні військової сили, і завжди думати про далекосяжні наслідки наших дій. Ми воюємо вже вісім років немислимою ціною людських життів та ресурсів" , - сказав президент США.
"Я чую і розумію ті стурбованості, які висловлюються (щодо рішення збільшити контингент в Афганістані, де США вісім років ведуть затяжну війну). Багато хто говорить, що ситуація в Афганістані ніколи не стабілізується і нам, щоб уникнути подальших значних втрат, було б краще вивести війська звідти якнайшвидше. Цей аргумент викликаний невірним трактуванням історії. На відміну від В"єтнаму, (в Афганістані) ми перебуваємо в складі широкої коаліції з 43 країн, які поділяють легітимність наших дій", - сказав Обама, виступаючи у військовій академії Вест-Пойнт.
"На відміну від В"єтнаму, ми не стикаємося в Афганістані з масовим повстанським рухом. І що найважливіше, на відміну від В"єтнаму, з території Афганістану на американський народ здійснювалися напади, і ця країна все ще залишається бажаним місцем для екстремістів, які є на її кордонах", - додав він, повідомляє РІА Новости.
***
Військові дії в Афганістані почалися з 2001 року. Формальною причиною для введення військ в країну стала відмова уряду талібів після терактів 11 вересня видати Вашингтону лідера Аль-Каїди Усаму бін Ладена та інших керівників терористичної організації. На сьогоднішній день в Афганістані перебувають 68 тисяч американських військових, проте, незважаючи на всі спроби США і їх союзників з блоку НАТО, поки не вдалося забезпечити коаліції перемогу над талібами.
Промову Обами з афганської стратегії вже називають одним з головних виступів за час його президентства. Рішення збільшити військовий контингент в Афганістані далося президентові США нелегко - він кілька місяців разом з міністрами і радниками вивчав доповідь командувача силами ISAF генерала Стенлі МакKрістала, в якому говорилося про погіршення ситуації і необхідності збільшити число військовослужбовців для боротьби з талібами.
Тепер чисельність американського військового контингенту в Афганістані становитиме 98 тисяч осіб.
Коментарі