Американські біологи створили ретровірусну вакцину, яка "навчає" клітини організму виробляти спеціальні антитіла, що нейтралізують частинки ВІЛ, і захистили з його допомогою від СНІДу мишей, які були уразливі для вірусу імунодефіциту людини.
Девід Балтімор (David Baltimore) з Каліфорнійського технологічного інституту в місті Пасадена (США) і його колеги назвали свою методику "векторною імунопрофілактикою" (ВІП) і опублікували свої висновки в статті в журналі Nature. Це не перше велике відкриття Балтімора: у 1975 році він і його колеги Говард Темін (Howard Temin) і Ренато Дульбекко (Renato Dulbecco) отримали Нобелівську премію з фізіології і медицини за дослідження в області онкогенних вірусів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вакцину від раку беруть із пухлини пацієнта
Група Балтімора вивчила хімічну структуру антитіл, що нейтралізують відразу кілька різновидів вірусів, у тому числі ВІЛ. Далі вчені вставили в спеціально підібраний ретровірус генетичний "набір інструкцій" для синтезу цих антитіл в живій клітині, створивши основу для імунопрофілактики зараження вірусом.
Після цього вчені виростили спеціальну популяцію трансгенних мишей, у яких був "вимкнений" імунітет. Автори статті ввели в їхню кров невелику кількість людських імунних клітин і розділили мишей на дві групи. Перша отримала ін'єкцію ретровірусу-захисника, друга склала контрольну групу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Американські вчені створили вакцину проти СНІДу
Як відзначають вчені, через кілька днів після щеплення в крові мишей з першої групи з'явились антитіла, концентрація яких зберігалася на високому рівні протягом усього їхнього життя.
Потім учені перевірили роботу антитіл - вони ввели частинки ВІЛ у кров своїх підопічних і простежили за тим, як відреагують імунні клітини людини на появу вірусу. Вчені щотижня забирали проби крові в заражених гризунів з імунізованих та контрольної популяції і порівнювали кількість імунних клітин у цих зразках.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У продажі з"явиться вакцина від раку
Виявилося, що миші з ВІЛ-щепленням були повністю або частково захищені від дії вірусу імунодефіциту. Антитіло b12 виявилося найбільш ефективним - всі гризуни під його захистом не втратили імунних клітин, і решта частини їх організму були вільні від "слідів" вірусу ВІЛ.
Ця молекула не втрачала своєї сили навіть у тому випадку, якщо концентрація вірусу імунодефіциту приблизно в 100 разів перевищувала дозу, необхідну для повного зараження всіх клітин людини в крові миші. Втім, розробка аналогічної сироватки для людини залишається справою майбутнього.
Коментарі