Учені з США з'ясували, що стовбурові клітини плоду можуть відновлювати серце матері під час вагітності. Відкриття пояснює, чому половина жінок, в яких у процесі виношування з'являлась серцева недостатність, раптом видужували самі собою.
Нинішнє дослідження проводили на гризунах. Хіна Шодрі (Hina Chaudhry) з медичної школи Нью-Йоркського університету спочатку провела спарювання звичайних мишей з самцями, клітини організму яких виробляють зелений флуоресціюючий білок. У результаті половина зачатого мишачого потомства отримала клітини, які також виготовляли білок, що світиться. Завдяки цьому, вчені змогли простежити за проникненням клітин або навіть тканин плоду в тіло матері-миші.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Кейт Міддлтон вагітна - офіційно
Потім біологи ініціювали у вагітних самок інфаркт, а ще через два тижні вбили й провели розтин тварин. У ході дослідження в пошкоджених тканинах серця гризунів учені виявили флуоресціюючі клітини ембріонів. Ці клітини прискорили відновлення тканин серця, диференціювалися в клітини міокарда (м'язи) і судин.
Шодрі вважає, що цей процес взаємодопомоги плоду й самки з'явився в ході еволюції і закріпився, як перевага. Так як, допомагаючи серцю матері, потомство підвищує і свої шанси на виживання. Крім того, спорідненість клітин стає гарантією того, що організм матері не стане заперечувати допомогу "ззовні", не буде негативної реакції з боку імунітету самки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Актриса Ліза Боярська вагітна першою дитиною
Переносити відкриття на людей поки рано. Але надія є - раніше біологи знаходили клітини плоду в нирках, печінці, легенях і навіть мозку вагітних жінок. Відомо, що майбутнє дитя також у змозі захистити матір від раку грудей.
Якщо припущення підтвердяться, то ембріональні стовбурові клітини для "лагодження" ушкоджених тканин серця матері можна буде отримувати з плаценти. Вона після пологів зазвичай викидається, а могла б стати необмеженим джерелом "запчастин".
Коментарі