Співробітники Університету Вісконсін - Медісон (США) проаналізували 3-міліметрові зуби каліфорнійського фіолетового морського їжака.
Морські їжаки славляться перш за все своєю шипованої бронею. Але не всім відома їх ще більш приголомшлива особливість. Ці голкошкірі можуть у буквальному сенсі жувати камінь, не побоюючись за свої зуби. Роблять вони це зовсім не в пошуках їжі, а для облаштування затишних норок.
Як це можливо і чи допоможе це при розробці самозагострювальних інструментів?
Рентгенографія показала, що зуби є мозаїкою з двох типів кристалів кальциту: волокнистих і зігнуто-пластинчастих утворень, накладених одне на одне хрест-навхрест і скріплених наночастинками кальциту.
Між кристалами розташовані шари більш слабкого органічного матеріалу. Зуби морських їжаків ламаються саме у цих місцях. Вчені вважають, що природою так і було задумано: верхні ділянки зубів сточуються і поступаються місцем більш гострим.
Багато чого, втім, залишається незрозумілим. Наприклад, так і не встановлена точна композиція органічних шарів. Нічого певного не можна сказати і про функції різного типу кристалів.
Коментарі
3