Ексклюзиви
Середа, 15 вересня 2010 14:52

100 провідних істориків стали на захист Забілого

100 провідних істориків стали на захист Забілого
Провідні історики Східної Європи і України виступили проти переслідування свого колеги Руслана Забілого з боку СБУ.

Науковці підписали відповідну петицію. Вони зазначили, що ніяк не погоджуються з тією політичною лінією, прибічником якої є Забілий, та з його поглядами на українську історію.

Свої підписи під петицією поставили більше 100 істориків.

Попри це, автори звернення "виступили проти політизації історії, яка стала особливо помітною в останні роки, під час "помаранчево-біло-блакитних" дебатів". Вони переконані, що успіх наукових дискусій залежить передусім від вільного обігу ідей і доступу до історичних джерел, хай якими контроверсійними вони є.

"Справді демократична й незалежна Україна повинна знати всю правду про свою історію і сприяти вільному її вивченню. Таке дослідження історії може відбуватися лише за умови широкого доступу до українських архівів", - йдеться у зверненні.

Історики наголосили, що кожен український уряд повинен бути особливо уважним, щоб не допустити відродження заборон допуску до архівів та бібліотек, переслідування інших поглядів, заперечення академічної свободи, ізоляції України від міжнародної академічної спільноти.

"Саме тому трактування Руслана Забілого сигналізує про повернення до сумної і небезпечної практики тоталітарного минулого. Ми вважаємо цей інцидент особливо тривожним на тлі попередніх незаконних дій СБУ стосовно академічної спільноти та громадянського суспільства, які розпочалися в Україні із приходом нової влади", - зазначається у петиції.

За словами науковців, серйозні розходження стосовно українського минулого, політики пам"яті й історії не можна розв"язувати методами, які зводяться до утисків і залякування.

"Такі дії завдають великої шкоди репутації України", - підкреслили вони.

Історики звернулись до СБУ та українського уряду із закликом виявити відповідальність у цьому питанні. Також закликали українську громадськість та наукову спільноту не миритися із застосуванням неприпустимих поліційних підходів у сфері, де проблеми повинні розв"язуватися шляхом дослідження, наукової дискусії, громадських обговорень, а також прийняття існування різних поглядів.

Як відомо, 9 вересня 2010 року СБУ затримала історика Руслана Забілого і вилучила у нього дослідницькі матеріали. Зараз СБУ шукає способу розпочати проти нього кримінальну справу.

В обласних центрах України розпочались акції протесту на підтримку Забілого.

Gazeta.ua
Зараз ви читаєте новину «100 провідних істориків стали на захист Забілого». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 45089
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути
Погода