Ввечері 19 жовтня 1926 року на вулиці Королівській у Львові, біля брами Ґрюнвальдської бурси пролунав постріл. На мокрий львівський брук впала літня людина. Це був куратор львівської шкільної округи Станіслав Собінський.
День 19 жовтня 1926 року у Львові виявився мрячним: зі самого ранку небо затяглося хмарами, ввечері почав накрапати дрібний останній дощ. У цей мокрий осінній вечір тільки центр міста освітлювався ліхтарями, а подальше вбік, було все темніше й темніше. Перехожих на вулицях ставало рідше й рідше (кому взагалі хотілося виходити з теплої хати?). Пусто було й на вулиці Королівській (тепер Й. Сліпого), що йшла вбік під кінець Зеленої та виходила на незабудовані пагорби в напрямку гори св. Яцка й на Снопків. Тільки вкінці вулиці Королівської знаходилася т.зв. Грюнвальдська бурса (польське технічне училище).
Через нього того часу в Західній Україні не лишилося жодної української державної семінарії, жодної гімназії математично-природничого типу, жодної державної фахової школи.
А з 1 березня 1924 року кураторія львівської шкільної округи усунула українську мову від внутрішнього й зовнішнього урядування в усіх державних і приватних гімназіях та фахових школах.
Уважний перехожий міг би зауважити, що в тіні одного з будинків стоять два вдягнуті в куртки хлопці з кашкетами на голові. Але на вулиці не було жодної людини, то й ніхто цих хлопців не бачив.
За хвилину надійшла пара – хлопець із дівчиною, залюблено тримаючись одне одного. Йшли вони вільною ходою, а коли порівнялися з молодими людьми, хлопець кивнув головою, після чого пара перейшла на другий бік вулиці і без поспіху попрямувала донизу вбік вулиці Зеленої.
Невдовзі від Зеленої надійшла інші пара – літній чоловік із жінкою. Вони теж не поспішали, оскільки в цьому місці вулиця Королівська йде вгору. На віддалі кількох кроків за ними рушили два хлопці в куртках та кашкетах. Коли перша пара підійшла під браму Ґрюнвальдської бурси, один із хлопців вихопив із кишені пістолет і вистрелив чоловіку в потилицю. Той без жодного звуку звалився на землю. Юнаки побігли в бік гори св. Яцка і зникли в темряві.
Вбитим виявився Станіслав Собінський – куратор львівської шкільної округи (начальник управління освіти). Він мешкав на території Ґрюнвальдської бурси, і разом із жінкою вертався додому з кінопоказу. На порозі бурси о 18 годині 19 жовтня 1926 року зустрів він свою смерть.
Атентат на Собінського виконали бойовики УВО 19-ти річний Роман Шухевич "Дзвін" та 20-ти річний Богдан Підгайний "Бик", але польській поліції цього так і не вдалося встановити. Викликаному поліцією лікарю швидкої допомоги залишилося ствердити, що куля увійшла Станіславу Собінському в потилицю й наскрізь прошила мізок, від чого той і помер.
Бойовиками УВО, які ліквідували Собінського, були 19-ти річний Роман Шухевич "Дзвін" та 20-ти річний Богдан Підгайний "Бик", але польській поліції цього так і не вдалося встановити.
Полонізацію українського шкільництва у Східній Галичині (Західній Україні) проводила Кураторія Львівської Шкільної Округи, що простягалася на Львівське, Тернопільське і Станіславівське воєводства. На її чолі стояв куратор Станіслав Собінський. Через нього того часу в Західній Україні не лишилося жодної української державної семінарії, жодної гімназії математично-природничого типу, жодної державної фахової школи. 1 березня 1924 року кураторія львівської шкільної округи усунула українську мову від внутрішнього й зовнішнього урядування в усіх державних і приватних гімназіях та фахових школах. Крім того, законом було заведено і юридично затверджено назви "руський" і "русинський", замість український. За це й поплатився своїм життям куратор шкільництва Станіслав Собінський.
Коментарі
112