У 15 столітті населення Шальтокана, міста-держави народу отомі, поступилося місцем ацтекам, які почали набирати силу. Події тих років відновлюються по крупицях на підставі суперечливих історичних документів і археологічних розкопок.
Свою частку в розгадку таємниці внесли і генетики.
Це був час, коли на території сучасної Мексики розташовувалося безліч ворожих один одному міст-держав з самобутньою культурою. У 1428 році деякі з них утворили Троїстий союз, з якого згодом виросла Ацтекська імперія. Шальтокан опинився в числі асимільованих міст. Деталі залишаються невідомими.
Документи 16 століття натякають на те, що Шальтокан був залишений отомі в 1395 році після одного з численних зіткнень. У 1435-му він був заселений ацтеками. Археологічні свідчення, навпаки, вказують, що принаймні деякі отомі залишалися в цій області аж до приходу ацтеків.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У місті ацтеків знайшли священне дерево Віцліпуцлі
Антрополог Хайме Мата-Мігес з Техаського університету в Остіні (США) і його колеги проаналізували зразки мітохондріальної ДНК, отриманої з 25 останків, знайдених на розкопках Шальтокана. Ці люди померли в 1240-1521 роках, тобто могли розповісти про склад місцевого населення до і після асиміляції. Виявилося, що культурний переворот, зафіксований археологами, і справді супроводжували біологічні зміни.
Зрозуміло, вибірка невелика, але і вчені ставили перед собою загальне питання: змінилося населення чи ні.
Найпростіше сказати, що отомі пішли, а ацтеки прийшли, але, як зазначалося вище, археологи говорять, що отомі жили там і після 1395. Можливо, з міста втекли не всі і не відразу, а будинки та земельні ділянки стали поступово займати мігранти.
Не слід забувати і про мітохондріальну ДНК. Дослідження фактично показало лише те, що жителі пізнього Шальтокана не були пов'язані з отомі по материнській лінії, але нічого не говорить про спадкування по чоловічій.
Результати дослідження опубліковані в American Journal of Physical Anthropology.
Коментарі