28 квітня 1919 року в Рівному отаман Володимир Оскілко, командувач Північно-Західного протибільшовицького фронту, спробував здійснити переворот проти Директорії УНР.
У тимчасовій столиці УНР він заарештував соціалістичний уряд на чолі з Борисом Мартосом.
Новий уряд було сформовано 12 квітня 1919 року головним отаманом Симоном Петлюрою. Його очолив соціал-демократ Борис Мартос. Уряд мав намір створити в Україні "республіку трудових Рад" і укласти мирну угоду з більшовицькою Росією.
Отаман Оскілко заявив, що українські більшовики рано чи пізно доведуть справу до приєднання України до радянської Росії. Вважав новий уряд більшовицькими агентами.
Передумовою перевороту стало зняття отамана Оскілка з посади за поразки під Коростенем і Новоградом. Учасники державного перевороту вимагали скликання Установчих Зборів та усунення Петлюри від керівництва військовими справами.
Заарештувати Петлюру заколотникам не вдалося. Він був не в Рівному, а на залізничній станції Здолбунів. Його арешт Оскілко довірив великому загону кінної гвардії на чолі з отаманом Семеном Гризлом. Повстанці сподівалися, що у Здолбунові ніхто не знає про заколот. Але людей Гризла відразу оточили вірні Петлюрі підрозділи. Командир загону вирішив повернутися до Рівного.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Німці заговорили про зміну влади в Україні
Оскілко повторив спробу заарештувати Петлюру. Надіслав до Здолбунова один із найкращих своїх загонів на чолі з отаманом Білоусовим. Тим часом, Рівне атакували частини корпусу Січових Стрільців Євгена Коновальця, загони петлюрівської польової варти і один бронепотяг. На 10-ту годину ранку 30 квітня переворот Оскілка зазнав повної поразки.
25 квітня 1918 року війська Кримської групи Окремої Запорозької дивізії армії УНР Петра Болбочана звільнили від більшовиків Бахчисарай у Криму. Першим у місто увійшов кінно-гайдамацький полк імені Костя Гордієнка під командуванням Всеволода Петріва.
Коментарі
1