Про вплив стереотипів на зародження конфлікту 1943 року на Волині для Gazeta.ua розповіла доцент Волинського університету Оксана Каліщук.
"Дуже мало вивчених проблем, пов'язаних із стереотипами українців про поляків і поляків про українців, - зауважила Каліщук. - Виходить, що за ті століття спільного проживання і пересікання у життєвих колізіях українці і поляки сформували якісь певні загальні уявлення, що, наприклад, українець — це такий хам, бидло. Берем згруба, не дуже приємні для нас уявлення. Так само поляк для українця був отим паном, від якого чекали не дуже приємних речей. І оці стереотипи не лише не зникли, а навпаки накопичились впродовж Другої світової війни. Їх використовували у своїх листівках і поляки й частково українці".
Історик переконує, що у роки Другої світової, коли відбулась Волинська трагедія, саме людське життя втратило свою цінність.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Польща згадала про Волинську трагедію через відродження культу Бандери в Україні — маршалок Сенату
"До того варто додати ще один момент — це вплив того досвіду, який отримало місцеве населення Західної України впродовж Другої світової війни, - зауважила науковець. - Це був досвід коли і німецький, і радянський окупант, насправді, людське життя не цінував. Сама ціна людського життя була втрачена".
Крім того, у знаки давались всесущі масові знищення людей, що ставали досвідом вирішення проблем.
"Коли було видно, що одним рішенням можна вирішити національну проблему, як це було з Голокостом, або ж знову таки знищення у радянських в'язницях в'язнів за соціальним і національним принципом, - це теж був досвід, - пояснює жінка. - Цей досвід ніде не дівся й він мусив якимось чином так само відобразитись на подіях у західній Україні".
При цьому історик переконана, що уникнути трагедії на Волині було нереально.
"Чи можна було цього уникнути? Чим більше я над цим міркую й співставляю якісь теоритичні напрацювання щодо етнічних конфліктів, тим більше переконуюсь, що навряд чи. Інше питання, що можна було б уникнути таких великих жертв, то так, але узагалі уникнути - ні", - завершила Каліщук.
Коментарі
436