У селі Скулин Ковельського району на Волині живе 91-річна зв'язкова УПА Ганна Абрамчук. Під час війни вона прибігала додому і сусідка здала її радянським військовим. Засудили і відправили у табори, де взяла участь у Норильському повстанні.
Ганна мешкає у дерев'яному домі з низькими вікнами. В ньому чисто, прибрано. На даху антена з синьо-жовтим прапором. Зустрічаю на подвір'ї сусіда, який постійно доглядає за нею. Він єдиний, хто піклується про неї, як про маму.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Чую, шапка від пострілу злетіла з голови" - 96-річний ветеран УПА про свій перший бій
Нас в сім'ї було троє дітей. Дві дівчинки і хлопчик. Брат пізніше загинув у війну і залишив сиротами 4-ро дітей, - розповідає Ганна Йонівна. - Коли в 1942 році в село прийшли німецькі фашисти, вони вщент спалили все. Помстились українським повстанцям, які знаходились неподалік (боївка повстанців під керівництвом сотенного "Дяченка" (Сергій Дятел) за те, що вони не давали грабувати поселення – Gazeta.ua).
Тато викопав землянку під лісом і перебрався туди з рідними. Я в школу літом не ходила - пасла худобу, допомагала по господарству. Вміло управлялась кіньми. Це побачили повстанці, які стояли від нас неподалік і попросили виконати різні завдання.
Мала довге волосся, то в нього вплітала записки і передавала куди потрібно. Одного разу мене попросили підводу з соломою, перевезти через радянський переїзд. Сказали, що під соломою кабани. Я справилась з цим завданням, хоча по мені відкрили шалений вогонь. Та Бог мене оберіг. Як потім виявилося, на підводі були тіла двох вбитих наших партизан.
Справилась з цим завданням, хоча по мені відкрили шалений вогонь
Пізніше мене забрали на вишкіл, який називався "Золота Рота". Він відбувався в селі Несухоїжі (тепер село Тойкут, Ковельського району Волині – Gazeta.ua). Там хлопців навчали марширувати, стріляти. А нас санітарної справи, шити, прати, зв'язковими бути.
Мама кричала до тата, що мене таку малу беруть і використовують у війні. Але він казав, що на все воля Божа. Хоча сам теж не хотів мене пускати. Говорив, що продаватиме корову і купить мені швейну машинку. Я ж казала, що спочатку треба їхати на вишкіл, навчитись, а вже потім працювати. Хоча я так і не навчилась тоді шити.
Я провела ціле літо в таборі. Потім за мною приїхали і повезли в урочище Пович, що в Скулінських лісах. Там привели у кімнату, де сиділи бійці. Один з них піднявся, підійшов до мене, обняв і сказав: "Ти така, яка нам треба" - і попросив, щоб принесли наш синьо-жовтий прапор з тризубом вишитим на ньому. Я вся тремтіла, розуміла, що прийматиму присягу. Промовила текст присяги. Підвелась і незнайомий командир сказав, що від сьогоднішнього дня, я не Ганя, а "Гива" - а тоді він признався, що являється "Климом Савурою", - командиром УПА. Це був хороший, хоч уже не молодий чоловік. Поважний, енергійний - усі його шанували.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Замість одного вбитого польські історики писали сто" — ветеран УПА про Волинську трагедію
З того моменту, я уже була при штабі. Виконувала серйозні накази, наприклад хлопців переводила секретно з місця на місце, щоб ніхто не бачив та інші завдання.
В той час цим районом ходили ватаги поляків, червоних бандитів. Вони грабували місцеве населення, вирізали. Одного разу москалі прийшли до мого дому, я в той час була на завданні. Хтось напевне розказав, що працюю на бандерівців і почали проводити обшук. Всі хороші речі, які знайшли - забирали з собою, навіть хустки. Від нас пішли до наступної хати і так далі. Все забирали у людей. Мешканці села хотіли жити, тому мовчали, боялися виродків проклятих.
В той вечір, я повернулась додому. Переодягнулась. Щоб знову йти в дорогу. Мама плакала, просила, щоб я не йшла. Проте мені треба було доповісти нашим хлопцям, що появились росіяни. Ми домовились, що я переночую в дядька і піду далі.
У нього було 9 дітей, тітка почала просити мене, щоб я покинула їх. Інакше прийдуть москалі і всіх по ріжуть. Дала мені сала, хліба і випровадила на поріг. Я вийшла на подвір'я, і почула, як їхали підводи. Я з страху присіла біля якогось стовпа і спостерігала, як вони проїжджають біля мене. Один каже до свого напарника: "Слиш, у тебя курить есть?". Через великий дощ, вони мене не побачили.
Повернулась до дядька на подвір'я, зайшла за комору, там стояла псова буда. Туди залізла, щоб заховатись від негоди, а назад не змогла вилізти і там заснула від перевтомлення. Тільки ноги виглядали з буди.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Уночі відкопали брата. Загорнули в простирадло й так несли майже вісім кілометрів
Тітка зранку сказала синові, щоб той корови виганяв на пасовище. Йдучи повз комору, побачив мене лежачу. Хлопець з переляку побіг до тітки і сказав, що знайшов мене неживу, тільки ноги стирчать із буди. Тітка побігла до мої матері, все розказала. Вона плакала, поки бігла до мене. Довелося в буді знімати дах, щоб мене витягнути. Мати принесла мені черевики і я побігла до наших повстанців. Щоб попередити про небезпеку.
Під час перебування в лісах дізналась, що батько пропав. В той час ситуація взагалі була неспокійною. Сюди почали прибувати радянські бійці, які створювали свою агентуру і починали знищувати українських повстанців. Різними способами вони користувалися: фізично вбивали, створювали псевдо групи бійців УПА. Які грабували місцеве населення. Одну з таких груп очолював псевдо-сотник УПА "Комарик" з села Колодниця Ковельського району. Він організував спеціальну боївку і використовуючи образ УПА, грабував та вбивав мирних жителів. Таким чином люди почали відноситись до справжніх повстанців вороже. Саме цей "Комарик" прийшов до батька, приставив пістолет до голови і змусив піти з ним. Більше мого тата ніхто не бачив. Наші хлопці потім знищили цих найманців, але втрату вони зробили велику для мене.
"Комарик" прийшов до батька, приставив пістолет до голови і змусив піти з ним
Я прибігла до дому, як мама каже: "Поїж доню". "Трішки пізніше, мамо" - відповіла я їй і тут зайшли два радянські воїни. Запитали, як мене звати і сказали, що я арештована. Вивели на вулицю, а там ще 6 червоних бандитів стоять. Виявляється сусідка, зрадниця - слідкувала за мною і коли я прийшла до дому - дала сигнал.
Cільського голову Скулина на допиті у Луцьку слідчий допитував. "Била лі ета бандера в бандє і правда лі что єйо атєц сєкрєтарь павстанцев?", - але він розказав, що на батька дівчини звели наклеп.
Окупанти змушували мене вбити одного з районних командирів УПА - ройового "Богуна". Дали пістолет і холодною осінню пішки відправили в Скулин. Але я зразу же повернулась до наших бійців і все розказала їм. Наступного дня налетіли московські вороги. Наших хлопців загинуло чимало, серед них і сотенний "Дяченко", який прикривав відступ побратимів.
Мене побиту "етапували" в Харківську тюрму, а вже потім був Урал, Новосибірськ. Люди по дорозі гинули від холоду і голоду. Їх викидали по дорозі з вагонів. У моєму загинуло 9 українців віком до 30-ти років. В кінці нас привезли до тюрми Норильська.
Там були нелюдські умови проживання. Ми копали котловани щодня, нам за це видавали по 300 грам хліба. У таборі сиділи злодюги, які не працювали, тому ми змушені були робити за них. Таке жахіття довго люди не терпіли і все переросло у бунт, відомий в історії, як "Норильське повстання". Я стала зв'язковою і мені дали нове псевдо "Ганіся" Очолила повстання Ганна Мазепа, яка керувала підпільним повстанчим комітетом табору номер 6.
Їй доручили наладити зв'язок з чоловічим табором. Який вона підтримувала через записки. Шматки паперу з посиланням, прив'язувались до каменю і перекидались в чоловічу зону.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Прокидаюся: один біля мене - мертвий, другий - поранений. У дверях стогне дівчина, бо ноги відірвало
Одного разу до мене прийшла Гана Мазепа і каже: "Рви матрац і на ньому писатимемо : "Жити ми не хочемо, хочемо померти". Надпис була зроблена глиною. Такий плакат вивісили на воротах зони. Сказали, що не працюватимемо і їсти теж не будемо. В той момент чоловіча зона уже бунтувала, вони попалили стіни, які розділяли нас і ми могли вільно уже говорити. Саме в цей момент до мене підбігає в'язень Петро Потішук і каже: "Ганю, рви простиню і надівай на голову, адже зараз будемо на снігу лежати.
В той час до мене прибігла знайома дівчина Таня і питається, що нам робити? Виходити із зони чи залишатись. Ми тільки почали виходити, як побачили, що їдуть танки на людей. Я ще почула вистріли і впала, скошена кулеметною чергою.
Їдуть танки на людей. Я ще почула вистріли і впала, скошена кулеметною чергою
Гану важко поранило, їй зробили 9 операцій, вона перенесла три зараження крові. Три роки вона лікувалася в тюремних медичних закладах, а потім її випустили і змусили написати розписку про нерозголошення.
Майже 10 років я відсиділа в сталінських тюрмах за те, що хотіла волі України. Такою була ціна за подих свободи. Але навіть вийшовши з тюрми і приїхавши до дому майже інвалідом. У мене не було щасливого життя. КГБ арештувало мого чоловіка і відправило в табори, де він загинув. А мене з мамою і маленькою дитиною пересилило в Дніпропетровську область. Там я була майже рік. Працювала дояркою. Та дякуючи тодішньому голові колгоспу села Перещепено він допоміг мені повернутись на Волинь.
Зараз мені 91 рік і замість того, щоб щасливо доживати свого віку, змушена спостерігати, як мій народ воює проти московських виродків. Я змушена дивитись, як українські люди байдуже відносяться до російської загрози. Вони не знають, яку москаль біду може принести нам. Коли дізнаються, то плакати їм ще довгі десятиліття.
Коментарі