середа, 19 грудня 2012 16:02

Символом Сполучених Штатів став м'ясник Дядечко Сем
10

”Ти потрібен мені в армії США”, — закликав Дядечко Сем на плакаті 1917 року
Фото: Фото: prousa.ru
Дядько Сем говорить: "США і Британія завжди разом!"
Дядько Сем говорить: "Городництво скорочує витрати на продукти!"
"Хлопчики й дівчатка! Ви можете допомогти Дяді Сему перемогти своїми четвертаками!"
1917 рік. На плакаті зображені товариші-демократи Іван і Дядько Сем. Братання союзників: Сполучені Штати, які щойно вступили у війну проти Німеччини, вітають очолювану Тимчасовим урядом Росію

Портрет Дядечка Сема з'явився 1917 року. Коли США вступили у Першу світову війну, вивісили плакати: старший чоловік із цапиною борідкою, у циліндрі, смокінгу та смугастих штанах закликав поповнити лави війська.

За легендою, його прообразом був м'ясник Семюел Вілсон, який у часи американо-британської війни 1812 року постачав армії харчі. Бочки з м'ясом він підписував "U.S.", тобто United States — Сполучені Штати. Солдати ж розшифровували це як "Uncle Sam" — дядько Сем.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Третину ковбоїв становили звільнені негри

Вілсонові було тоді 46 років. Його батьки походили з Шотландії. Після проголошення незалежності США Сем із братом Ебенізером переїжджають до міста Троя, де започатковують м'ясний бізнес. 1797 року Сем одружується з Бетсі Менн. Подружжя мало четверо дітей. Вілсон помер 1854-го. У вересні 1961 року Конгрес США розпорядився встановити пам'ятник Семові Вілсону на його батьківщині.

Остаточно образ Дядечка Сема сформувався з появою плаката 1917 року. Його автор, художник Джеймс Монтґомері Флаґґ, зізнавався, що малював його із себе. Усе ж решта — запозичене. Рух, коли Дядько Сем тицяє вказівним пальцем — перемальований зі схожого британського військового плаката. Вбрання — з образу брата Джонатана, який був популярним у США в часи Війни за незалежність. Його прототипом нібито був губернатор штату Коннектикут Джонатан Трамбл, із думкою якого дуже рахувався Джордж Вашингтон.

— Треба порадитися з братом Джонатаном, — казав батько американської нації.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У 1932-му американці хотіли потрапити на заробітки до УРСР

Ще один образ США, який дійшов із тих часів, — жіноче уособлення Америки, Колумбія. Її можна побачити, зокрема, на емблемі кіностудії "Коламбія Пікчерз" — жінка в хмарах у вбранні, що спадає донизу. Назва походить від прізвища Христофора Колумба.

Проте Дядько Сем поза конкуренцією. Цей образ у США можна побачити і на карнавалах, і у шкільних виставах, де розігрують сцени на патріотичні теми.

Сем робив капості радянським колгоспникам

У Радянському Союзі владу можна було критикувати і висміювати, але якщо ця влада — американська. Дядька Сема карикатуристи зображували з великим животом, хижими очима, гачкуватим носом. Він робив капості робітникам та колгоспникам, розпалював війну у В'єтнамі та Кореї. Тривало це аж до перебудови.

Зараз ви читаєте новину «Символом Сполучених Штатів став м'ясник Дядечко Сем ». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

6

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути