Портрет Дядечка Сема з'явився 1917 року. Коли США вступили у Першу світову війну, вивісили плакати: старший чоловік із цапиною борідкою, у циліндрі, смокінгу та смугастих штанах закликав поповнити лави війська.
За легендою, його прообразом був м'ясник Семюел Вілсон, який у часи американо-британської війни 1812 року постачав армії харчі. Бочки з м'ясом він підписував "U.S.", тобто United States — Сполучені Штати. Солдати ж розшифровували це як "Uncle Sam" — дядько Сем.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Третину ковбоїв становили звільнені негри
Вілсонові було тоді 46 років. Його батьки походили з Шотландії. Після проголошення незалежності США Сем із братом Ебенізером переїжджають до міста Троя, де започатковують м'ясний бізнес. 1797 року Сем одружується з Бетсі Менн. Подружжя мало четверо дітей. Вілсон помер 1854-го. У вересні 1961 року Конгрес США розпорядився встановити пам'ятник Семові Вілсону на його батьківщині.
Остаточно образ Дядечка Сема сформувався з появою плаката 1917 року. Його автор, художник Джеймс Монтґомері Флаґґ, зізнавався, що малював його із себе. Усе ж решта — запозичене. Рух, коли Дядько Сем тицяє вказівним пальцем — перемальований зі схожого британського військового плаката. Вбрання — з образу брата Джонатана, який був популярним у США в часи Війни за незалежність. Його прототипом нібито був губернатор штату Коннектикут Джонатан Трамбл, із думкою якого дуже рахувався Джордж Вашингтон.
— Треба порадитися з братом Джонатаном, — казав батько американської нації.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У 1932-му американці хотіли потрапити на заробітки до УРСР
Ще один образ США, який дійшов із тих часів, — жіноче уособлення Америки, Колумбія. Її можна побачити, зокрема, на емблемі кіностудії "Коламбія Пікчерз" — жінка в хмарах у вбранні, що спадає донизу. Назва походить від прізвища Христофора Колумба.
Проте Дядько Сем поза конкуренцією. Цей образ у США можна побачити і на карнавалах, і у шкільних виставах, де розігрують сцени на патріотичні теми.
Сем робив капості радянським колгоспникам
У Радянському Союзі владу можна було критикувати і висміювати, але якщо ця влада — американська. Дядька Сема карикатуристи зображували з великим животом, хижими очима, гачкуватим носом. Він робив капості робітникам та колгоспникам, розпалював війну у В'єтнамі та Кореї. Тривало це аж до перебудови.
Коментарі
6