вівторок, 09 червня 2020 11:06

Придумали, як зупинити еміграцію

Придумали, як зупинити еміграцію
За спробу втечі з СРСР з 1935 року передбачався розстріл. Фото: 22-91.ru

Закон про смертну кару за втечу через кордон ухвалили в СРСР 9 червня 1935 року. Покарання передбачалося і для родичів утікачів, яких оголошували злочинцями.

Так влада намагалася запобігти випадкам масової еміграції населення у "ворожі країни" та навіть думкам про неї. Будь-які спроби таємно перейти кордон прирівняли до "зради Батьківщини".

Очікували, що еміграцію міг спричинити новий голод, однак під час Голодомору люди тікали не за кордон, а рушали до великих міст чи хлібних районів - туди, де була їжа. Тоді навіть внутрішнє пересування важко давалося селянам, які не мали паспортів. Відповідно, законом залякували переважно жителів міст.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За допомогою паспортів радянська влада боролася проти куркулів

Утекти з країни вдавалося небагатьом та лише за допомогою контрабандистів. Ті переправляли людей до Німеччини за плату, а звідти емігранти могли вирушити до Америки. Але кількість як успішних, так і невдалих спроб залишається таємницею.

Вироки за втечі пом'якшили лише після смерті Сталіна. Замість розстрілу передбачалося тюремне ув'язнення. Остаточне скасування обмежувальних заходів відбулося 1990 року, коли ухвалили Закон "Про в'їзд і виїзд". Він дозволяв громадянам вільно залишати межі СРСР.

Уряд СРСР прийняв постанову про заходи боротьби зі злочинністю серед неповнолітніх 7 квітня 1935 року. Вона дозволила притягувати дітей до кримінальної відповідальності з 12 років.

Зараз ви читаєте новину «Придумали, як зупинити еміграцію». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути