20 серпня 1980 року Міністерство зв'язку УРСР розпорядилося глушити іноземні радіостанції.
Серед українців були популярними передачі "Голосу Америки", ВВС та "Німецької хвилі". Підпільні греко-католики слухали "Радіо Ватикан". Вони випускали програми українською мовою, на радіо працювали дисиденти.
"Є звичка на Русі – вночі слухати "Бі-Бі-Сі", - казали люди.
Радянська пропаганда назвивала західні радіостанції "ворожими голосами". Для глушіння радіохвиль будували спеціальні радіовишки. Їх називали "глушилками". Вони транслювали шум на діапазонах західних радіостанцій.
"Глушилка" розташовувалася у центрі Києва в костелі Святого Миколая на Великій Васильківській вулиці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Киянин зібрав колекцію старих магнітофонів
У Львові три "глушилки" збудували на пагорбі біля собору Святого Юра. Офіційно вони транслювали радянське радіо "Маяк".
"Просто на тій частоті тупо транслювали той "Маяк". І фактично не було чути ні того "Маяка", ні тої станції. Була якась какофонія і в народі це називали чомусь польський джаз", – розповів львовознавець Ілько Лемко.
Перші дві башти знесли у кінці 1990-х. На цьому наполягли у ЮНЕСКО. Останню з львівських "глушилок" демонтували 2016 року.
12 липня у британському місті Дудлі в аукціонному домі Aston's Auctioneers & Valuers розпочнеться продаж радянського шпигунського обладнання. На ньому виставлять фотоапарати з прихованою камерою, камери, замасковані під портсигари, кишенькові ліхтарі, валізу, а також пристрій для знімання, вбудований у куртку.
Коментарі