29 січня у приміщення Музею історії міста Києва презентували "Атлас історії України", який побачив світ наприкінці минулого року у видавництві ДНВП "Картографія".
Це перша систематична збірка мап, видана в Україні, яка охоплює історію України від кам'яного віку до сьогодення, у тому числі раніше замовчувані сторінки минулого.
Науковці в один голос називають цю подію дуже знаковою, адже сама історія видання історичного атласу України є драматичною. Про це повідомив науковий редактор видання, член-кореспондент НАН України Геннадій Боряк.
"Цей проект є багатостраждальним - був омріяний не одним поколінням істориків, - зазначив він. - У 1965-у, коли група істориків на чолі з Іваном Крип'якевичем звернулася до президії Академії наук з пропозицією підготувати історичний атлас. Відповідь була негативною довгий час. Але, на щастя, в Москві заходилися готувати атлас історії СРСР. І тут знадобилася наша сила, адже важко було осягнути давню історію СРСР без допомоги українських істориків. Планувалося підготувати здається 266 карт. Було залучено кращі сили тогочасних істориків. Але в 1970 році з атласу історії України щезає "Україна", а з'являється "Українська РСР". У середині 70-х ми отримали новий поштовх для проекту - дійшли чутки до Києва, що планують діаспорний атлас. Він був виданий за редакцією Любомира Винара. Зрештою, до 1987 року атлас у двох випусках був підготовлений та переданий у видавництво. З того атласу була вилучена Україна, українська козацька держава, Запорозька Січ і церква. Решту залишили. Однак і цьому атласу не судилося бути опублікованим".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Історію України в картинках готують до друку
Оцінюючи новий атлас, історик визначив головну відмінність: "Сьогодні маємо національний атлас, який має дуже гнучку картографічну колекцію. Кожен період висвітлюється на певній території у певній проекції. Цього не було у тому попередньому атласі".
Всього зібрано 149 карт, розділених на 7 розділів за періодами української історії. Атлас акцентує увагу на політичних подіях, воєнних історіях, змінах кордонів і територіального устрою України в різні часи. Кожну карту доповнюють коментарі та ілюстрації.
За словами видавців, перед новим Атласом історії України відкриваються чималі перспективи - перевидання доопрацьованого варіанту англійською мовою, а також публікації в режимі он-лайн його електронної версії.
Дуже важливим кроком вперед назвав новий атлас і науковий рецензент, доктор історичних наук Михайло Кірсенко.
"Мені траплялося в різних країнах працювати з таким матеріалом і можу сказати, що Україна має всі підстави пишатися цим атласом. Говорячи про перспективи, я б додав, що треба поряд з таким серйозним і ґрунтовним атласом для фахівців підготувати більш популярні версії для широкої публіки і школярів. Тому що людина, країна і нація мусять усвідомлювати себе в часі і просторі. А саме таку можливість дає історична картографія", - зазначив він.
Атлас вже доступний у книгарнях за ціною 240 гривень.
"Атлас історії України" є спільним проектом науково-виробничого підприємства "Картографія", Інституту історії України, Інституту археології Національної академії наук України та Національного університету "Києво-Могилянська академія".
Коментарі
47