Ексклюзиви
Четвер, 29 серпня 2019 10:28

Пересопницьке Євангеліє переклали староукраїнською мовою

Пересопницьке Євангеліє переклали староукраїнською мовою
У 1561 році завершили роботу над Пересопницьким Євангелієм. Фото: ВВС

Роботу над Пересопницьким Євангелієм завершили 29 серпня 1561-го.

Гроші на переписування виділила волинська княгиня Анастасія Заславська. Над книгою 5 років працювали монахи зі Свято-Троїцького монастиря у Заславі на Волині. Зараз це Ізяслав на Хмельниччині.

Книга написана староукраїнською мовою. Євангеліє переклали із церковнослов'янської мови болгарської редакції. Ближче до церковнослов'янського оригіналу перекладено Євангелія від Матвія та Марка. Ближче до народної мови переклали Євангеліє від Луки і Йоана. У текст вписали український переклад старослов'янських слів: "чресла" - стегна, "бдѣти" - не спати.

Сторінки книги оформлені в народному українському стилі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Євангеліє 1144 року повернули до музею

На перших сторінках гетьман Іван Мазепа залишив дарчий напис. Він передав Євангеліє єпископові Переяславському. Книга зберігалася у бібліотеці Переяславської семінарії.

З 1991-го українські президенти кладуть руку на Пересопницьке Євангеліє під час присяги на вірність народові України.

12 липня 1580-го вийшло перше видання Острозької Біблії. Це перше повне видання всіх книг Св. Письма церковнослов'янською мовою .

Надрукована книга у маєтку українського магната та політичного діяча князя Василя Костянтина Острозького (1526-1608) у спеціально організованій для випуску Біблії друкарні. Для друку запросили українського першодрукаря Івана Федоровича (бл.1510-1583). Саме Острозька Біблія стала його останньою відомою книгою.

Зараз ви читаєте новину «Пересопницьке Євангеліє переклали староукраїнською мовою». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 1238
Голосування Скільки часу Олексій Михайличенко протримається на посаді головного тренера київського "Динамо"?
  • 1) до зими
  • 2) до літа
  • 3) два роки
  • 4) повністю відпрацює трирічний контракт
Переглянути
Погода