Центр досліджень визвольного руху спільно з Архівом СБУ опублікували 43 документи зі справи поета, прозаїка й перекладача Майка Йогансена. 1937 року його розстріляли чекісти за сфабрикованими звинуваченнями.
До збірки документів увійшли: ордер на обшук і арешт поета, анкета, протоколи обшуків і квитанція з переліком речей арештованого, протоколи допитів письменника, свідків і протоколи очної ставки, обвинувальний висновок у справі, довідка про виконання розстрілу, передає "Історична Правда".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Показали малюнки, які українець створив у в'язниці 1974-го
Майже через 20 років справу письменника взялися переоглянути. Колеги Йогансена, що залишилися живими, свідчили, що ніколи не помічали за ним націоналістичних чи антирадянських проявів. Серед документів є лист Юрія Смолича та Олеся Гончара прокуророві УССР із проханням розглянути питання щодо реабілітації поета.
У висновку переогляду справи міститься інформація, що колишній працівник НКВД, який брав участь у розслідуванні справи, засуджений за антирадянську діяльність, зокрема й за побиття кадрів радянсько-партійного апарату. У березні 1958-го справу Майка Йогансена припинили за браком складу злочину.
Усі документи можна переглянути за посиланням.
Йогансена заарештували влітку 1937 року у власній квартирі будинку "Слово", зведеного коштом кооперативу літераторів. НКВД закидали поетові розмови з колегами на політичні теми під час виїздів на полювання. Підставою для звинувачень стали доноси знайомих і друзів. На допитах сам нікого не викрив. Заявив, що масові арешти українських письменників є результатами безсилля і розгубленості радянських керівників.
За це його звинуватили в участі в антирадянській націоналістичній організації, що мала на меті повалення радянської влади. Наче з 1932 року вербував людей і готувався виконувати теракти проти партійних діячів.
До розстрілу засудили на закритому засіданні Військової колегії Верховного суду СРСР 26 жовтня 1937-го. Вирок виконали за добу в київській в'язниці НКВД.
Коментарі