Археологи розкопали найдавніший цілісний римський ламеллярний обладунок неподалік селища Калькрізе у Німеччині. 9 року там між римлянами і германцями відбулася битва у Тевтобурзькому лісі.
На знахідку натрапили ще 2018-го. Для того, щоб витягти її із землі, археологам знадобилося 2 роки. Раніше найбільш ранніми зразками римського пластинчатого спорядження вважали фрагменти обладунків II ст. з Корбріджі у Великій Британії, інформує The History Blog.
Обладунки з Калькрізе - цілісні. Крім того, поруч із ними знайшли рідкісний залізний ошийник. Римляни використовували подібні для сковування ув'язнених, утім, очевидно, це зробили з полоненим легіонером уже германці.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Золото і 6 жінок - розкопали поховання германського вождя
Відомо, що пластинчасті обладунки ввели за імператора Октавіана Августа. Вони посилювали кольчугу і вважалися найсучаснішою військовою технологією того часу.
Нині вчені займаються реставрацією знахідки. Їм вдалося відновити пластини плечей і грудей. Розповідають, що обладунок має петлі, пряжки, бронзові виступи, подекуди шкіряне покриття та металевий комір для захисту шиї.
На повну реставрацію планують витратити ще близько 2 років. Після їх виставлять у музеї Калькрізе.
Нещодавно у рові середньовічної фортеці в польському місті Чоховіце археологи знайшли давні предмети. Виявили шкіряне взуття і дерев'яне кухонне начиння. Припускають, що вони належали лицареві XV ст. Миколаю фон Цеховіце.
Коментарі