При розкопках хазарського городища в районі села Сидорова Донецької області археологи знайшли комплект інструментів стародавнього ремісника 10 століття.
Якраз тоді тутешні володіння Хозарського царства стали все частіше піддаватися нападам з боку сусідів: кочівників-половців і Русі, яка ще тільки набирала силу. Найімовірніше перед одним з таких набігів древній умілець похапцем зібрав все найцінніше і сховав, сподіваючись потім повернутися.
Археолог Едуард Кравченко прокоментував знахідку: "Це було для нього все, він був майстер, інструменти були дуже рідкісні, для нього це була головна цінність, тому що з ними він міг завжди заробити собі на життя".
Олександр Кюре, художник-реставратор донецького краєзнавчого музею, повністю поринув у роботу. Справжній скарб - так кажуть археологи про дещо грубо оброблені шматки металу. Сьогодні, через тисячу років, для істориків цей набір - залізні кліщі, ножиці й елементи кінської упряжі - неймовірна знахідка:
"Ножиці по металу - предмет, досить рідко зустрічається, - як зручно зроблена рукоять, прямо лягає в руку".
Мистецтвом середньовічних майстрів захоплюються не тільки поціновувачі старожитностей. Як залізні речі змогли уникнути корозії і зберегтися після стількох років у землі - не перестають дивуватися і сучасні знавці ковальської справи.
Євген Лавриненко, секретар гільдії ковалів Донецька, зазначив: "Стародавні ковалі уміли дужедобре обробляти метал, багато секретів загублені, деякі відновлюються, але сучасні ковалі іноді дивуються, наскільки успішно це мистецтво було розвинуте в стародавні часи".
Поруч з ним в історичному шарі археологи виявили християнський хрест - прямо серед мусульманських поховань. Ця знахідка - впевнені фахівці - змушує заново переосмислити наші уявлення про Хазарський каганат. Мабуть, в цій стародавній державі мирно уживалися представники найрізноманітніших релігійних конфесій.
Коментарі