Під Переяславлем у битві з половцями князь Святополк II 19 липня 1096-го розгромив орду хана Тугора.
Батько Святополка, Великий князь Ізяслав, відправив сина княжити у Полоцьку замість померлого Мстислава. Святополк Ізяславич посів великокняжий престол 24 квітня 1093-го. Онук Ярослава Мудрого Святополк змушений відбивати майже щорічні напади половців.
Святополк ув'язнив половецьких послів, які вимагали відкупу за мир. Це спричинило похід половців на Русь під проводом ханів Тугоркана і Боняка. Коли нападники взяли у облогу Торчеськ, князь повернув послів, але половці відмовилися миритися. Князь попросив допомоги у чернігівського князя Володимира Мономаха і переяславського князя Ростислава Всеволодовича. Вирішальна битва відбулася на річці Стугна, в якій князі зазнали нищівної поразки.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Київський князь знищив столицю хозар
1094-го Святополк учинив із кочівниками мир і одружився із дочкою Тугоркана. Але це не припинило половецьких нападів, під час яких знищено передмістя Києва.
1096-го довідавшись про те, що хан Тугор із ордою стоїть під Переяславом, князі Святополк і Володимир Мономах зібрали свої дружини і перейшли на лівий берег Дніпра. Поява руського війська стала несподіванкою для половців. Вони почали відступ, руські воїни знищили і захопило в полон багатьох половців. У бою загинули сам Тугоркан, його син. Проте війна з половцями тривала до 1116-го і закінчилася перемогою Русі.
Святополк причетний до спекуляції сіллю і махінацій лихварів. Був непопулярний серед киян. Після його смерті спалахнуло Київське повстання, яке приборкав Володимир Мономах. За часів правління Святополка II збудовано Михайлівський Золотоверхий собор — перлину української архітектури XI століття. Там його і поховали.
4 квітня 1103-го на річці Сутінь - зараз річка Молочна в Запорізькій області, відбулась битва руських дружин на чолі з переяславським князем Володимиром Мономахом з половцями.
Руські воїни вбили 20 половецьких князів, а полоненого хана Белдузя Мономах стратив - його розрубали на частини. Половців розграбували і "повернулися на Русь з полоном великим і зі славою". Переможцям дісталася величезна здобич – скарби, невільники, отари овець, худоби, коней, та навіть верблюдів. Це була перша велика перемога руських князів глибоко в степу.
Коментарі