Київський князь Святослав Хоробрий 3 липня 964 року переміг військо Хозарського каганату.
Єдиний син київського князя Ігоря і княгині Ольги народився близько 938-го. Після загибелі батька вів активну зовнішню політику, розширив територію Руської держави. Підкорив волзьких булгар, аланів, радимичів, в'ятичів. Мав прізвисько – Хоробрий.
Хозарський каганат – багата держава на південному сході від кордонів Київської Русі, розташовувалася в низов'ях Волги. До неї входили: Північний Афганістан і Крим. Столиця Ітіль була в гирлі Волги, приблизно на місці сучасної Астрахані. Близько 960 року хозарський бек Йосип в листі до вельможі Кордовского халіфату Хасдаю Ібн Шафруту зазначив, що веде з русами "наполегливу війну", не пускаючи їх у море і сушею. Єдине джерело, яке свідчить про похід саме Святослава на хозарів, – "Повість временнних літ", у якій літописець датує його 965 роком.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Князівна вийшла заміж за неписьменного короля
964-го князь Святослав Ігорьович з військом у 20 тис. досяг Рязані, Окою спустився до Волги й далі рушив на 500 човнах з невеликою кількістю війська в столицю Ітіль. Хазари не очікували удару з півночі й не змоги організувати серйозну оборону. Святослав взяв її штурмом, і, як пишуть літописи, "Не залишив у ній каменя на камені".
У сучасника Святослава арабського географа Ібн Хаукаля, є розповідь, що руси після розгрому Хозарського каганату здійснили великий похід у Візантію. Потім через Середземне море до іспанської Андалузії. Щоправда, хроніст не пояснює, військовий був це похід чи торговий.
2 грудня 1015-го великокняжий престол у Києві посів Ярослав Мудрий – син Володимира Великого, внук Святослава Хороброго. Він правив Київською Руссю 35 років, безперервно воюючи. У цей період князівство досягло вершин військової могутності.
За часів Ярослава почали укладати остаточну редакцію "Повісті минулих літ".
Коментарі