Ексклюзиви
Вівторок, 12 жовтня 2021 11:39

Спецтема: 30 років Незалежності

Як українці поховали СРСР на референдумі - вийшов документальний фільм

Як українці поховали СРСР на референдумі - вийшов документальний фільм
Створили фільм про історію проголошення Незалежності України. Фото: ЦДВР

Вийшла восьма серія історичного проєкту "10 днів незалежності України".

Всеукраїнський референдум 1 грудня 1991 року став останнім цвяхом у домовину СРСР, який припинив своє існування через 25 днів після його проведення, повідомляє Центр досліджень визвольного руху.

"Це був ризикований крок — провести всенародний референдум у грудні 1991-го. Тоді ніхто не проводив соціологічних кампаній і не вивчав настроїв населення. Захід також у нас не вірив. Та що там Захід — навіть наші дружні сусіди та країни Балтії не визнали Україну незалежною республікою після проголошення Акту про незалежність. І причин цьому було багато", - розповідає історик і автор фільму Володимир В'ятрович.

Україна тоді видавалася потенційно нестабільною, розділеною за історичними кордонами, мовними та релігійними ознаками. Її майбутнє на той момент було абсолютно непрогнозованим і був високий ризик того, що потенційна нова держава обере шлях тоталітаризму, а не демократії — при владі все ще були комуністи.

Крім того, на території України був розміщений один із найбільших арсеналів ядерної зброї у світі. Це неабияк відлякувало. Коли на початку серпня 1991-го до українського парламенту приїхав президент США Джордж Буш-старший, він закликав депутатів відмовитися від прагнень незалежності.

"Річ у тому, що перед поїздкою в Україну Буш отримав секретний звіт ЦРУ, де розглядалися чотири можливі сценарії майбутнього для СРСР. Світлих серед них не було. У трьох прогнозах Україна залишалася разом з Москвою — навіть якщо відділяться Балтійські республіки. Останній передбачав повний розпад Союзу — стратеги ЦРУ вважали його катастрофічним і рекомендували робити все можливе, щоб уникнути цього", - пояснює В'ятрович.

Попри відсутність зовнішньої підтримки та спроби комуністів усіма силами зберегти Радянський Союз, українські націонал-демократи робили все можливе, щоб наблизити українську незалежність.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Комуністи боялися як Росії, так і вулиці - зняли фільм про проголошення незалежності України

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: "Перший цвях у домовину СРСР" - створили фільм про боротьбу за суверенітет України

24 серпня 2021 року стартував документальний відеопроєкт "10 днів незалежності". Його автори обрали 10 важливих дат, пов'язаних із творенням держави.

"Для колись поневоленого народу День Незалежності країни - головне державне свято. Для більшості українців таким є 24 серпня. Хоча насправді це не перший і не єдиний в нашій історії день, який може претендувати на цю почесну назву", - написав у Facebook автор проєкту, історик Володимир В'ятрович.

Проєкт розповість про дні, за якими стоїть ціла епоха боротьби за свободу. Першу серію присвятили Четвертому універсалу УЦР.

Зараз ви читаєте новину «Як українці поховали СРСР на референдумі - вийшов документальний фільм». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі