![10 років тому померла українська вишивальниця Віра Роїк](https://static.gazeta.ua/img2/cache/preview/988/988190_w_300.jpg?v=0)
3 жовтня 2010 року, рік не доживши до 100-річчя, померла українська вишивальниця Віра Роїк.
Жінка народилась у місті Лубни на Полтавщині. Її батьками були Лідія Еразмівна Сосюрко (Яворська), художниця-графічка, та Сергій Онуфрійович Сосюрко, залізничник. З 1952 року жила в Сімферополі, де й померла.
Ще змалечку вона захоплювалася малюванням, грою на фортепіано, хореографією. Але все більше і більше з роками вишивала. Перший рушник вишила для "дяді Володі", так вона називала земляка, письменника Володимира Короленка. Батьки Віри Роїк часто приймали в своєму полтавському помешканні Антона Макаренка, Панаса Мирного, Володимира Галактіоновича, який потім став її хрещеним.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Києві розстріляли начальника залізниці і його водія
Тоді батьки подарували їй український костюм і вона сама вишила на ньому візерунки. Після гімназії працювала в Лубенській артілі вишивальниць. Там же почала творчо переосмислювати народні візерунки, компонувати з традиційних елементів авторські роботи, брати участь у виставках.
Вишиті власноруч речі, врятували Віру Роїк від голодної смерті разом з сином та мамою під час війни. Незадовго до окупації Полтавщини вона потрапила під бомбування. Вибуховою хвилею жінку відкинуло і накрило землею. В результаті – контузія, важкі переломи, ушкоджена права рука. Наступні два роки вона була прикута до ліжка. Майже перестала функціонувати права рука — основна для вишивальниці. Їй знадобилося кілька років для того, щоб навчити ліву руку вправно володіти голкою.
Мати Віри Роїк в той час вимінювала доньчині роботи на продукти, завдяки чому родина вижила. У 1952 році лікарі порадили переїхати у Крим, де вона продовжила вишивати і вчити дівчат півдня вишиванню.
Загалом майстриня організувала 140 персональних виставок своїх творів "Український рушничок", в тому числі, у всіх обласних центрах України, а також у Росії, Німеччині, Болгарії, Польщі, Туреччині. Брала участь у 287 загальних художніх виставках в СРСР, України і за кордоном, у тому числі в Бельгії, Франції, Угорщини, Італії, Монголії, США, Хорватії. Роботи Роїк зберігаються в 43 музеях різних країн світу.
Віра Роїк заснувала музей декоративного мистецтва народних умільців, салону живопису самодіяльних художників Криму і школи української вишивки в Криму. Володіла 300 видами технік вишивання народів світу.
Засновника харківської школи бандури Гната Хоткевича засудили до розстрілу 29 вересня 1938 року. Звинуватили в участі у "контрреволюційній організації" і шпигунстві на користь Німеччини. Чоловік народився 1877 року в Харкові. З 1920-го активно долучився до літературно-мистецького життя України.
Коментарі