середа, 12 травня 2010 00:45

Три війни в одній

Років 10 із гаком тому дід із глухого поліського села розповів мені свою воєнну історію. Було їх троє братів. Усіх забрали на війну, й усі троє з неї повернулися.

— А знаєш чого? — питає.

— Чого?

— Бо нас батько навчив, як воювати — а він ще в перву германську воював. Перве: не нажирайся перед боєм, бо як ранить у живіт, то кишки порве. Друге: ніколи не добивай чужого, як він уже підняв руки або ранений, бо завтра ти можеш бути на його місці. І третє: не лазь по кишенях трупам і не оббирай, бо буде так, що й по твоїх хтось лазитиме.

Сини батька послухали. І свято переконані, що тому й уціліли в тій м"ясорубці. Бо війна — це не тільки мистецтво перемогти, а й мистецтво вижити. Надто, коли, щоб побороти чуму, треба було стати на бік зарази.

А недавно по радіо розповідали про одного ветерана. Дикторка каже: воював на трьох війнах — радянсько-фінській, Великій вітчизняній і з Японією наприкінці літа 1945-го. У тій найкрасивіше й найгучніше названій війні Радянський Союз, до якого належала майже вся територія України, був жертвою агресії. У двох решта — зі скромнішими назвами — був агресором, бо Фінляндії і Японії сам оголошував війну. Закінчилося все через чотири місяці після капітуляції нацистської Німеччини.

Не нажирайся перед боєм, бо як ранить у живіт, то кишки порве

Запалахкотіла ж Європа, коли гітлерівці напали на Польщу. Рівно за тиждень до того у Москві радянський нарком В"ячеслав Молотов і його колега з Третього рейху Йоахім фон Рібентропп поставили свої підписи під документом, у якому поділили східну частину континенту на сфери впливу. Карта була: ось доти коричнева чума, а звідти — червона зараза. А потім звір почав пожирати звіра.

Українці опинилися між двома жорнами. Така доля кожного бездержавного народу. Для наших дідів та війна почалася 1 вересня 1939-го. Принаймні тих тисяч і тисяч, яких у вересні взяли до польського війська. І тих, які в несправедливій війні з Фінляндією вбивали синів фінських матерів. Хотіли? Ні. Мусили. Бо на ненашій війні, яку силоміць зробили нашою, треба було вижити. Із 1 вересня 1939-го до 2 вересня 1945-го — доки тривала Друга світова.

Зараз ви читаєте новину «Три війни в одній». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

4

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути