"Перевірив можливість здійснення доісторичного плавання Перу – Океанія. Вважаю бальсовий пліт найнадійнішим з усіх первісних транспортних засобів. Передайте це доктору Герберту Спіндену з Нью-Йорка", – 27 серпня 1947-го 33-річний мандрівник Тур Геєрдал (1914–2002) вийшов на зв'язок із радіоаматором з Лос-Анджелеса. Його виготовлений із тропічного дерева пліт сів на риф біля берегів Полінезії в центральній частині Тихого океану. Разом із дослідником були шестеро осіб. Плили три місяці і 10 днів. За цей час подолали майже 7 тис. км. Геєрдал довів, що на плотах подібні плавання могли відбуватися і три-чотири тисячі років тому. Так люди з Латинської Америки мігрували на острови Полінезії.
Тур Геєрдал народився на півдні Норвегії у сім'ї власника пивоварні і працівниці антропологічного музею. З дитинства цікавився зоологією. Вступив в університет Осло на природничо-географічний факультет. Багато мандрував.
До подорожі на плоту через Тихий океан його підштовхнули старовинні літописи й малюнки із зображенням плавзасобів інків. У легендах йшлося, що між Південною Америкою і Полінезією могли бути контакти. Щоб це довести, наприкінці 1946 року Геєрдал із помічниками взяли дев'ять 15-метрових стовбурів бальсового дерева, скріпили конопляними мотузками і вистелили бамбуком. Пліт назвали "Кон-Тікі" – за іменем легендарного полінезійського героя. Він очолював плем'я, яке приплило на острови зі сходу.
У подорож через Тихий океан Тур Геєрдал вирушив увечері 28 квітня 1947-го з перуанського порту Кальяо. У його команді були четверо норвежців і швед. Їхню мандрівку тодішня преса називала першим "реаліті-шоу". Геєрдал узяв із собою кінокамеру і радіо.
Спали на солом'яних матрацах. По 2 год. несли вахту. Усі питання вирішували на загальних зборах. Команда прихопила кілька мішків кокосів, гарбузів і картоплі. Армія США забезпечила "Кон-Тікі" сухпайками. Мали 1040 л питної води. Половина містилася у сучасних бочках, решта – в бамбукових. Тур хотів перевірити ефективність древніх способів зберігання води.
Із розваг були гітара й папуга Лоретта. Пили норвезьку горілку на травах. Швед узяв із собою 70 книжок із соціології. Геєрдал щодня робив записи у щоденнику.
"На борту ставало небезпечно, оскільки кожні 45 хвилин одна з акул оживала і починала розкидати все навколо", – нотував він. Мандрівники змагалися, хто більше наловить акул. Потрібно було голими руками вхопити рибину за хвіст і затягнути на борт.
Першу землю екіпаж "Кон-Тікі" побачив 30 липня. Ще через п'ять днів зробили невдалу спробу висадитись на один з островів атолу Ангатау у Французькій Полінезії. Течія почала зносити пліт до рифів поблизу безлюдного острова з архіпелагу Туамоту.
"Ми вже зовсім близько. Дрейфуємо вздовж рифу. Залишилися 100 метрів. Усе готово. Настрій у всіх бадьорий. Ситуація, схоже, грізна, але ми впораємося", – пише вранці 7 серпня 1947 року в бортовому журналі Тур Геєрдал.
Мореплавцям потрібно подолати 50 м до берега острова. Через гострі коралові рифи та великі хвилі пліт міг перевернутися. Цінні речі – кіноплівку, щоденники й документи – пакують у гумові мішки. Каюту накривають брезентом і перев'язують канатами. Весь екіпаж одягає рятувальні пояси і взуття. Стрибають у воду і вручну буксирують пліт. На безлюдному острові проводять сім днів. Потім помічають аборигена-рибалку. Він на каное перевіз їх на сусідній острів. Згодом "Кон-Тікі" з мандрівниками буксирують на Таїті. Звідти пліт переправляють у морський музей до Осло.
Після повернення на батьківщину Тур Геєрдал описує мандрівку в книжці. Її перекладають 66 мовами. Тираж перевищує 50 млн примірників. Документальний фільм "Кон-Тікі-2" 1951-го здобуває премію "Оскар". 1961 року на Х конгресі з археології визнали, що Південно-Східна Азія та Південна Америка були батьківщиною народів, що жили на островах Тихого океану.

"Преставився у своїй пасіці Грушовці, похворівши певний час, славний кошовий отаман Іван Сірко. Його припроваджено водою до Запорозької Січі і чесно поховано всім низовим Запорозьким військом у полі за Січчю, навпроти Московського окопу. Поховано його знаменито з превеликою гарматною й мушкетною стрільбою. Бо це був справний і щасливий вождь, який із молодих літ аж до своєї старості, бавлячись воєнними промислами, не тільки значно воював Крим і попалив у ньому деякі міста, але також погромлював у диких полях численні татарські чамбули і відбивав полонений християнський ясир", –
пише Самійло Величко (1670–1728) у літописі про смерть кошового отамана Запорізької Січі Івана Сірка 11 серпня 1680 року. Почав хворіти, коли дізнався про вбивство синів і дружини татарами. Покинув Запорізьку Січ і поїхав на свою пасіку в селі Грушівка, що неподалік. Похований біля Чортомлицької Січі у сучасному селі Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області.
400 кілотонн – потужність вибуху першої водневої бомби РДС-6с. Це у 20 разів більше за силу перших атомних бомб. Випробували її 12 серпня 1953 року на Семипалатинському полігоні – тепер територія Казахстану. Протягом восьми років над створенням водневої бомби працювала група вчених під керівництвом Андрія Сахарова (1921–1989). Бомбу закріпили на сталевій вежі заввишки 40 м. Вона знищила всі цегляні будівлі в радіусі 4 км. Залізничний міст за 1 км від епіцентру відкинуло на 200 м. РДС-6с стала першою компактною термоядерною бомбою у світі. Вона поміщалася в бомбардувальник. Американські аналоги мали розміри, як триповерховий будинок.
7 серпня 1932-го у СРСР почала діяти постанова "Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення соціалістичної власності" – так званий закон про п'ять колосків. За крадіжку колгоспного і кооперативного майна передбачався розстріл для куркулів або 10 років позбавлення волі з повною конфіскацією всього майна для колгоспників і одноосібників. Справи розглядали протягом 15 днів. За рік засудили близько 150 тис. осіб. Серед них були діти, які ходили на поля в пошуках їжі.
8 серпня 1966 року в Китаї розпочалася культурна революція. Керівник компартії Мао Цзедун оголосив початок боротьби з буржуазією. Зі школярів і студентів організував загони хунвейбінів – "червона гвардія". Їх учасники знущалися з учителів та викладачів. Заняття у школах припинили. За місяць у Пекіні вбили 1722 особи. З міст у села вигнали 397 400 чоловік. Хунвейбіни травили інтелігенцію та знищували культурні цінності. Через рік Мао визнав хунвейбінів некомпетентними й використав проти них армію. П'ятьох керівників хунвейбінів заслали працювати на свиноферму.
10 серпня 1792-го повстанці з Паризької комуни затримали короля Франції Людовика XVI. Він намагався втекти з країни, але його зловили й помістили у фортецю Тампль біля Парижа. Національна гвардія і жандарми підтримали революціонерів. На боці короля були тільки 900 ветеранів швейцарського полку. Між ними і повстанцями зав'язалася битва. Людовик XVI наказав швейцарцям скласти зброю, коли почув стрілянину. Він був ув'язнений до страти на гільйотині 21 січня 1793 року. Суд визнав короля винним у змові проти свободи нації і в посяганні на безпеку держави.
Коментарі