четвер, 17 червня 2021 09:49

Імператриця народила 14-ту дитину й померла

"Світ потьмянів, коли тебе не стало. Клянуся, не матиму дітей від інших дружин. Присягаю, що збудую тобі усипальню, рівної якій за красою не буде в усьому світі", – голосить Шах Джахан, правитель Імперії Великих Моголів, біля покійної дружини Мумтаз-Махал. 17 червня 1631 року померла, народжуючи 14-ту дитину. На її честь падишах звів мавзолей Тадж-Махал.

Його держава займала територію нинішніх Індії, Непалу, Пакистану й Афганістану. Столиця – місто Агра. Правити 36-річний Шах Джахан почав 1628-го. Мав великий гарем, але найбільше кохав на рік молодшу Мумтаз-Махал. Називав її "Лала" – "крапля рубіна". На її честь влаштовував свята. Радився про державні справи. Вона щороку народжувала дитину.

Автор: ancient-origins.es
  Портрет Мумтаз-Махал - дружини правителя Імперії Великих Моголів Шах Джахана, написав невідомий художник. Створювати зображення людей забороняв іслам, але автор порушив це. Вважають, що такий крок доводить захоплення красою жінки. Обожнював її і падишах, тому побудував пишний мавзолей - Тадж Махал
Портрет Мумтаз-Махал - дружини правителя Імперії Великих Моголів Шах Джахана, написав невідомий художник. Створювати зображення людей забороняв іслам, але автор порушив це. Вважають, що такий крок доводить захоплення красою жінки. Обожнював її і падишах, тому побудував пишний мавзолей - Тадж Махал

"Мумтаз-Махал була розумна. Стала першою радницею й довіреною особою. Мала величезну владу, навіть відповідала за імператорську печатку. Від неї залежало вирішення всіх справ у імперії", – пише у книжці "Могольський трон: Сага про великих імператорів Індії" історик Авраам Ералі (1934–2015).

1630-го падишах вирушає придушувати повстання у провінції Бурханпур. Мумтаз вагітна, але теж їде. Від важкої дороги в неї починаються передчасні пологи. Народжує доньку й помирає від крововтрати. У ніч її смерті в імператора сивіють волосся й борода, за легендою.

У країні оголошують дворічний траур. Тіло везуть в Агру й ховають на березі річки Ямуна. Біля могили 22 тис. майстрів і робітників починають зводити усипальницю. Проєктують будівлю індійський архітектор Ісмаїл Афанді та художник Устад Іса з Персії.

Мармурові плити ріжуть за 300 км від Агри. Для перевезення використовують тисячі биків і слонів. Для них утрамбовують дорогу. Матеріал змінює колір залежно від часу доби: рожевий – вранці, білий – вдень, сріблястий – уночі. Для оздоблення використовують китайський нефрит, іранський аметист, російський малахіт, перську бірюзу. Внутрішні ширми роблять із золота та коштовного каміння.

Висота стін сягає 25 м. Щоб доставляти матеріали для купола, роблять земляний насип завдовжки 3,5 км. У центрі приміщення ставлять скромну гробницю для Мумтаз-Махал, бо іслам забороняє пишні могили. Будують понад 20 років. Коли Джахан бачить мавзолей, плаче від захоплення. На протилежному березі річки хоче звести усипальницю з чорного мармуру для себе і з'єднати їх Мостом зітхань.

Із державної скарбниці на спорудження Тадж-Махалу витрачають 32 млн рупій. Сьогодні це майже мільярд доларів. Держава страждає від неврожаїв. На ринках продають собаче м'ясо. Понад два мільйони людей помирають від голоду.

Народ бунтує. Імператора звинувачують у розоренні країни. Він хворіє. Син Аурангзеб захоплює владу. Батька кидає у в'язницю, а братів страчує. Шах Джахан помирає в січні 1666-го. Ховають поряд із дружиною в Тадж-Махалі.

У XIX ст. усипальниця втрачає роль святині. Англійці виносять із неї багато золота, розоряють парк та інтер'єр. На початку ХХ ст. віцекороль Індії лорд Джордж Натаніел Керзон реставрує Тадж-Махал і перетворює на туристичну принаду Індії.

Автор: gettyimages.com
  Танцівниць вар’єте-шоу Radio City Music Hall Roxyettes зважують 7 червня 1933-го у Нью-Йорку. Вони брали участь у 15-денному експерименті від виробників напою. Тричі на день пили пиво. Мали довести, що помірне його споживання не впливає на вагу і стан. Експеримент припинили за 10 днів. Жінки поскаржилися на проблеми з концентрацією під час виступів. У кількох з’явилися безсоння і головний біль
Танцівниць вар’єте-шоу Radio City Music Hall Roxyettes зважують 7 червня 1933-го у Нью-Йорку. Вони брали участь у 15-денному експерименті від виробників напою. Тричі на день пили пиво. Мали довести, що помірне його споживання не впливає на вагу і стан. Експеримент припинили за 10 днів. Жінки поскаржилися на проблеми з концентрацією під час виступів. У кількох з’явилися безсоння і головний біль

206 осіб увійшли до Спілки радянських письменників України під час її створення 16 червня 1934 року. Приймали після прискіпливої ідеологічної перевірки. Першим головою обрали прозаїка Івана Кулика. 1959-го перейменували на Спілку письменників України. Налічує майже 2 тисячі членів

"Святий престол, визнаючи благородний характер української нації, піднесе молитви за її щастя. Твердо переконані, що право на самовизначення, яке отримали інші народи Російської імперії, буде визнане і для України", –

писав державний секретар Ватикану П'єтро ГАСПАРРІ в листі до голови Директорії Української Народної Республіки Симона Петлюри 16 червня 1919-го. Ним офіційно визнали незалежність України

15 червня 1851-го в американському місті Балтимор молочар Джекоб Фуссель відкрив першу у світі фабрику з виробництва морозива. Заготовляв молочні продукти. Часто залишалися вершки, з яких став робити десерт. Додавав молоко, цукор і ваніль.

У Східному Берліні 17 червня 1953 року почався загальний страйк. Влада підвищила норми виробітку на заводах, залишивши без змін зар­плату. На вулиці вийшли 150 тис. робітників. Вимагали відставки прорадянського уряду, профспілкового керівництва та проведення вільних виборів. Поліція розганяла страйкарів. Вони громили й захоплювали адміністративні будівлі. З тюрем звільнили 1,4 тис. засуджених. Москва дала вказівку використати армію. 20 тис. солдатів і 600 танків взяли місто під контроль. Загинули 55 людей.

18 червня 1583-го віцебургомістр Лондона Річард Мартін застрахував життя торговця сіллю Вілья­ма Гіббонса. Це перший задокументований випадок надання такої послуги. Термін угоди – 12 місяців. Закінчувалася словами: "Дай Бог Вільяму Гіббонсу здоров'я і довгого життя!" За 11 місяців чоловік помер. Страхувальник спробував оскаржити контракт у суді. Заявив, що малося на увазі 12 місячних циклів – по 28 днів. Та суд зобов'язав Мартіна виплатити родичам покійного домовлену суму.

Зараз ви читаєте новину «Імператриця народила 14-ту дитину й померла». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути