Під час воєнних дій на території Ізраїлю в мирних містах для дружин та дітей військовослужбовців проводять групи терапії, які допомагають пережити складні життєві обставини. Цей досвід може принести користь і українцям, родичі яких перебувають у АТО, переконана Талія Леванон, виконавчий директор Ізраїльської коаліції травми.
Психотерапевт приїхала до Києва, щоб проінструктувати українських психотерапевтів та навчити працювати з людьми, що переживають лихо. Талія розповіла кореспондентам Gazeta.ua про роботу з солдатськими родинами.
- Українські психологи, які працюють з військовими та їхніми дружинами розповідають, що в сім'ях бувають непорозуміння через те, що чоловіки після демобілізації відмовляються спілкуватися з оточуючими. Як Ви допомагаєте військовослужбовцям відкриватися на світ?
- Ми розглядаємо травми не лише які є наслідками війн та терористичних актів, але також природних явищ. Бачимо, що коли людина не почуває себе в безпеці, вона буде закриватися. Це нормально. Але потрібно створювати обставини, у яких особа почувала б себе захищеною, у безпеці. Тоді вона буде схильною до більшої відкритості. Тому, коли ми Ізраїлі організовуємо місця для психологічної допомоги, намагаємось віднайти такі середовища, де люди будуть почувати себе у більшій безпеці, ніж будь-де. Щоб могли розмовляти. Ми створюємо такі мережі, психологічні службі, яка є скрізь, у різних містах, яку знають люди, до якої звикають. Тоді буде більше шансів, що люди будуть користуватися, а, відповідно, буде результат.
- У цих цивільних службах отримують допомогу одночасно військові та їхні родичі?
Передовсім служби передбачені для цивільних людей. Хоча військові також, якщо захочуть, можуть прийти. Слід зазначити, що військовослужбовцями у наших збройних силах займаються спеціалізовані військові психологи. Для цього є спеціальна служба у Збройних силах Ізраїлю. Цивільне населення звертається до так званих клінік, які створені в Ізраїлі на базі лікарень, де можна попросити про так допомогу.
- Ваші жінки мають досвід обов'язкової служби військової, вони там отримують психологічну підготовку на випадок участі у війні?
Під час служби в армії, їх готують так само, як чоловіків. Це ті ж самі курси по підготовці, як і для чоловіків. І тактичні, і психологічні. І це, звичайно, допомагає.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Спорт лікує психологічні рани бійців АТО
- Яка допомога надається дружинам та дітям військових у Ізраїлі, коли їхні родичі перебувають у зоні бойових дій?
У нас в Ізраїлі є гарячі лінії, куди вони можуть звертатися, і отримати консультацію, допомогу психотерапевта. Це в першу чергу. Також ми маємо організовані терапевтичні групи, де дружини або діти можуть отримати групову психотерапію окремо для дружин, а також дітей військовослужбовців. І мають попит.
- На що у першу чергу звертаєте увагу під час таких зустрічей?
У першу чергу, це допомога тим жінкам, які перебувають у тривожних станах. Яким здається, що вони не можуть продовжувати жити нормальним життям. Дружина, яка дуже сильно переживає через те, що її чоловік перебуває на фронті, не може бути повноцінною матір'ю, виховувати дітей. Вона дуже легко зривається, у неї немає достатнього терпіння. Тому таким дружинам дуже важливо бачити себе в осередку таких же жінок, як і вони самі, які переживають таку ж саму ситуацію. Також їм дуже важливо отримати кваліфіковану психологічну допомогу, консультацію, яка їх навчає, як справлятися з такими станами.
- Що б ви порадили дружинам, чоловіки яких перебувають зараз в АТО?
У першу чергу вони мають покладатися на себе, на свою спроможність, на свою силу. Силу жінки, яка в них є. І дуже важливо для них зберігати той режим життя, до якого вони звикли - якщо вони займалися спортом - продовжувати займатися, читати, ходити на гуртки, займатися сім'єю, дітьми, - все, як було до того. А також важливо, щоб жінка не залишалася на самоті. Щоб вона не сприймала світ так, що вона сама з цією трагедією має справлятись. Тому дуже важливо звернутися до психотерапевта, психолога. Або до групової терапії. Її тривожні відчуття, це дуже природно. Але коли вона поділяє їх з іншими жінками, це краще.
Коментарі