Кілька років тому вчені виявили, що шизофреніків складно обдурити оптичними ілюзіями, попри те, що через хворобу вони можуть не відрізнити факт від вимислу. Відомо, що люди з шизофренією дивляться на світ не так, як інші, хоча їх зір може бути більш гострим, ніж у багатьох звичайних людей.
Тест на шизофренію допоможе виявити одну з ознак можливого психічного захворювання. З цим тестом не можуть впоратися здорові люди, а шизофреніки його з легкістю проходять.
Потрібно відповісти на просте запитання: "Чи можете ви знайти кружечок, який за кольором відповідає тому, що знаходиться в центрі кола?"

Уважно подивіться на зображення і виберіть коло, яке найкраще підходить.

У дослідженні добровольцям показували чорно-білі зображення з візерунками. Учасникам потрібно було знайти коло, яке найкраще підходить до диску в центрі, із запропонованих варіантів.
Для людей, які страждають від шизофренії, цей тест був досить легким, бо їх мозок не помічає навколишню інформацію, коли оцінює рівень контрасту в зміненому осередку. У звичайної людини при погляді на зображення виникає ілюзія, бо контрастний фон зменшує контраст невеликих деталей на маленькому колі.
Результати були вражаючими. 12 з 15 шизофреніків сприймали контраст між фоном і маленьким кружком найбільш точно.

Більшість людей вибирає варіант 3, але правильна відповідь (властива шизофренікам) знаходиться внизу - варіант 6.

Чому ж так відбувається?
Сприйняття людини було перевірено дослідниками, які показали серію дисків з підвищеною сірістю. Спостерігачеві потрібно було відповісти на питання, чи була фігура світліше або темніше за оригінал.
Справа в тому, що людському оку через фон центральний диск здається більш сірим, ніж він є насправді. Зазвичай, мозок допомагає нам фокусуватися на найбільш значущих деталях, щоб не перевантажуватися інформацією. Цей процес менш ефективний у шизофреніків. Також це є причиною, за якою шизофреніки завжди невірно інтерпретують дії людей.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як дізнатися про свої потаємні сторони: тест
Ознаки шизофренії

Шизофренія - це серйозне психічне захворювання, що характеризується рядом незвичайних симптомів, які можуть істотно вплинути на життя людини. Не у всіх шизофреніків будуть проявлятися усі ознаки. Тяжкість симптомів також може варіювати у різних людей і змінюватися з часом.
Маячні уявлення (віра в те, що не існує)
Галюцинації (людина чує або бачить те, чого немає)
Безладні думки (не може впорядкувати думки)
Хаотична мова (часте зісковзування розмови, вільні асоціації, нескладні розмови)
Збуджений стан, неорганізована поведінка (дитяча "дурнуватість", опір простим інструкціям, дивні пози і повторювані безглузді рухи)
Відсутність ініціативи
Відлюдність
Апатія
Емоційна несприйнятливість або відсутність емоційних проявів
Одне з важливих порушень, які відбуваються при шизофренії, пов'язане з розумовим процесом. Через галюцинації і маячні ідеї людина може втратити здатність раціонально сприймати реальність і світ навколо неї, а також взаємодіяти з іншими людьми. Поведінка шизофреніка буде здаватися дивною сторонньому спостерігачеві, проте для людини, яка страждає від шизофренії, вона є послідовною і зрозумілою.
Крім того, при шизофренії можуть з'явитися такі симптоми:
Недоречний прояв емоцій (сміх без причини), депресія, тривожність або гнів, денна сонливість або неспокійний сон, відсутність інтересу до їжі, занепокоєння або фобії, проблеми з пам'яттю.
Як тільки симптоми починаються - як правило, це трапляється в пізньому підлітковому віці, 20 або 30 років - то залишаються з людиною все життя. Ліків від шизофренії немає, але підтримуючі ліки, розмовна терапія та інші методи лікування можуть допомогти людям впоратися з цією хворобою.
Дослідники творчості і життя Миколи Гоголя вважають, що він страждав на шизофренію, яка була доповнена періодичними нападами психозу і клаустрофобії. Письменника часто відвідували звукові і зорові галюцинації. Саме на їх основі письменник створив деяких героїв своїх творів. Апатія і депресія різко змінювалися на періоди надмірної активності та натхнення. Про себе письменник говорив, що органи в його тілі зміщені або зовсім розташовані "догори ногами".
Дослідники сходяться на думці, що філософ Фрідріх Ніцше мав діагноз - "ядерна мозаїчна шизофренія". Зараз її називають одержимістю, а найяскравішим її симптомом є манія величі. Найімовірніше, що саме шизофренія послужила імпульсом до ідеї про надлюдину.
Джон Форбс Неш-молодший - відомий американський математик, який працював в області теорії ігор, а також диференціальної геометрії. Є лауреатом Нобелівської премії з економіки 1994 року. Відомий завдяки фільму "Ігри розуму", де йдеться про його життя. Джон Неш зміг змиритися зі своєю хворобою і навчився не звертати увагу на її прояви, що лікарі спочатку сприйняли за поліпшення.
Коментарі