Знизити артеріальний тиск можна без ліків. Для цього треба змінити спосіб життя і деякі звички.
Наприклад, почніть нарешті займатись спортом, киньте палити, зменште вживання алкоголю. Стежте за харчуванням та менше стресуйте.
А контролювати артеріальний тиск може мигдаль. Тому візьміть собі за звичку їсти його щодня, пише HealthDigest.
Дослідження 2016 року вивчало 86 людей, що дотримувалися дієти з дефіцитом у 500 калорій. При цьому одна група щодня їла мигдаль у кількості 15% щоденного об'єму калорій. У тих, хто дотримувався дієти з мигдалем, спостерігалося значне зниження систолічного та діастолічного артеріального тиску через 12 тижнів. Вони також втратили більше жиру навколо тулуба та більше загального жиру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Яких хвороб вдасться уникнути, якщо регулярно їсти помідори
Хоча це було єдине дослідження за участю людей із надмірною вагою, мета-аналіз, який поєднує результати кількох досліджень впливу мигдалю на артеріальний тиск, виявив відмінності в результатах. Метааналіз 2020 року, що об'єднав результати 16 досліджень, виявив, що вживання мигдалю може знизити ваш діастолічний (нижній) артеріальний тиск, але не систолічний (верхній). Проте в іншому мета-аналізі 2020 року за результатами 15 досліджень визначено, що додавання мигдалю до вашого раціону знижує систолічний артеріальний тиск, але не діастолічний.
Інші переваги мигдалю
Навіть якщо у вас немає високого кров'яного тиску, ви можете скористатися мигдалем для інших переваг для здоров'я. Згідно зі статтею в Nutrients за 2018 рік, мигдаль також може знизити ризик серцевих захворювань, знижуючи рівень холестерину.
Огляд 2020 року показав, що мигдаль також може бути корисним для регулювання рівня цукру в крові та покращення реакції на інсулін. Оскільки мигдаль містить багато жиру, клітковини та білка, додавання мигдалю до їжі може збалансувати глікемічний індекс вашої дієти. А поліфеноли в мигдалі, які в основному знаходяться в шкірці, можуть покращити склад кишкових бактерій, стимулюючи розвиток корисних бактерій і пригнічуючи патогенні.
Додавання в раціон фісташок - відмінний спосіб підтримати і захистити здоров'я травної системи. Фісташки містять нерозчинну і розчинну клітковину, яка корисна для здоров'я кишечника.
Фісташки багаті поживними речовинами, які підтримують здоров'я серцево-судинної системи. Наприклад, фісташки є джерелом поживних речовин, що регулюють артеріальний тиск, таких як калій, а також тих, які підтримують здоровий рівень ліпідів у крові, таких як клітковина та мононенасичені жири.
Коментарі