— 10 років тому купив хату в селі. Порахував, скільки треба на її ремонт. І вирішив збудувати нову. Не дуже дорогу, але енергоефективну. За ідею взяв купольний дім американського архітектора Річарда Фуллера. Розрахунки зробив сам і за місяць звів будинок у вигляді півкулі, — розповідає 58-річний Павло БАННИКОВ із села Баранівка Тернопільського району Тернопільської області.
Павло Банников — інженер-будівельник і художник-дизайнер. Займається декором будинків, офісів і ресторанів, розмальовує церкви, мурує енергоощадні печі-каміни. Для свого дому використовував лише екологічні матеріали — дерево, солому, чорнозем і камінь.
— Допомогли товариш і тесть. Місцеві називають будинок юртою, летючою тарілкою. На нього часто приїжджають подивитися туристи, — каже Павло Банников. — Витратив на спорудження 5 тисяч доларів, ще 2 тисячі пішло на внутрішнє оздоблення. Дім без фундаменту. В яму кинув мішки із сумішшю цементу й піску в пропорціях 1:10. Вони вбирали вологу і потім перетворилися на камінь, на якому й стоїть будівля. Стіни з дощок, всередині яких — солома. Миші там не селяться, бо солома має колючі остюки. Меблі зробив сам. Тут нема нічого купленого, окрім посуду, телевізора і комп'ютера. Ліжка ми спершу підігрівали. Потім переробили піч, бо спекотно. Тепер у нас стоїть енергоефективна слов'янська. Вона підігріває воду для ванної. В ній можна пекти хліб і готувати. Площа будинку — 126 "квадратів". За рік спалюю неповну машину дров. Для обігріву звичайного дому на 50 квадратних метрів треба втричі більше. Маємо ще піч-тандир. З неї виходять дуже смачні страви. Навіть у ресторані таких не скуштуєш.
У будинку-півкулі Павло Банников живе з дружиною Іриною. Всередині весь простір відкритий. Є ванна, туалет, кухня, три спальні. На другому поверсі подружжя сушить трави й гриби.
— Маємо квартиру в райцентрі, але вирішили перебратися в село. Не можу там відпочити, а тут зручно і приємно, — говорить Павло Іванович. — Круглий простір дає відчуття свободи. Приходжу з роботи втомлений і за 15 хвилин сили відновлюються.
Коментарі