Одним віником можна замітати в хаті до п'яти років. Для цього новий віник треба залити окропом.
— Мітлу, якою ще не мела, поклала у відро й залила кип'ятком по першу зав'язку на ручці. Накрила рядниною, щоб не виходила пара. Так мені мати радила, — розповідає 30-річна Ольга Юркова з Тернополя. — Віник парився, як чай, аж доки не охолов. Уже третій рік тою мітлою користуюся. Доки париться мітла, ручка віника також натягне пари і не буде колоти рук. Випарена в окропі мітла не ламається й не залишає на килимах гілок. Вона гнучка і добре прилягає до підлоги.
Після випарювання я струсила з віника воду, а потім наділа на нього стару панчоху, починаючи від ручки до середини мітли. Віником у панчосі зручно збирати павутиння.
Віник зберігають у кутку при дверях, перевернувши догори. Так, щоб стояв на ручці.
— Ще моя бабуся казала, що на неперевернутий віник будуть сідати чорти. Коли стоїть униз мітлою, то із хати вимітається багатство. Я помітила, якщо стоїть на ручці — в нього не загинаються лозини.
Якщо пареним віником замітати лише в хаті, він слугуватиме, доки не зітреться. А не парений почне ламатися й сипатися вже через тиждень.
Заливати окропом також рекомендують віники й мітли, якими метуть у дворі. Гілляччя стане м'якішим і не буде драпати землю. Щоб віники слугували довше, краще мати їх кілька. Окремий для будинку, подвір'я та комори чи хліва.
Коментарі