четвер, 13 жовтня 2022 00:35

Дров'яне опалення удвічі вигідніше газового

Автор: en-pro.com.ua
  На якість, ефективність і довговічність твердопаливного котла впливає товщина й марка сталі, міцність зварювання, об’єми камер згорання, перерізи каналів, конструкція теплообмінника. Пристрої не варто виготовляти самому
На якість, ефективність і довговічність твердопаливного котла впливає товщина й марка сталі, міцність зварювання, об’єми камер згорання, перерізи каналів, конструкція теплообмінника. Пристрої не варто виготовляти самому

— Робота котла-дровника — це не розпалене вогнище в буржуйці, — говорить 58-річний Іван Полюхович із райцентру Сарни Рівненської області. — Я 15 років користувався твердо­паливним котлом, однак реальну економію і вигоду досяг тільки торік, коли зрозумів основи теплоефективності.

Іван Михайлович опалює будинок твердопаливним котлом універсального типу. Такий працює на дровах, вугіллі, торфі, кукурудзяному та соняшниковому бадиллі, брикетах, пелетах, гіллі, соломі, торфі.

— Коли дрова коштували копійки, не заморочувався, — продовжує. — Підкидаю в топку, і все. А як два-три роки тому стали дорогими, то задумався: чому я за зиму спалюю три-чотири машини дров, а сусід — одну? Почав радитися з майстрами, інженерами з тепло­ефективності. Коли виправив помилки в опаленні — досяг такої ж економії.

Іван Полюхович називає сім правил, завдяки яким котел працює економно й ефективно.

— Перше: потужність котла повинна відповідати об'єму приміщення, яке обігріватиме, — каже Іван Михайлович. — На 10 "квадратів" опалювальної площі має бути 1 кіловат потужності котла. Тобто, для утепленого будинку площею 100 ­"квадратів" треба брати котел потужністю 10 кіловат, для хати площею 150 квадратних метрів — 15 кіловат. Не варто ставити потужніший. Інакше котел не горітиме правильно, душитиметься, "­плакатиме", метал проіржавіє від конденсату. Так само не раджу брати і слабший, ніж потрібно.

Друге правило: дрова в котлі повинні палати, а не тліти. Я раніше закривав піддувало й кагло, намагався розтягнути процес горіння. Думав, економлю. У результаті котел чадів, мучився, вся хата димом була заповнена. Дрова тліли, а бажаного тепла не давали.

Третє правило: паливо для котла має бути якомога сухіше. Мокрі поліна в котлі теж горять, але тепло від горіння йде на те, щоб їх висушити. Зараз усі дрова зберігаю під накриттям і на протязі. Спалюю ті, що заготовив торік.

Четверте правило: для ефективного горіння потрібно вдосталь повітря і гарна тяга в димарі. У мене раніше забір повітря був зсередини хати, димар — коротка труба. Коли зробив приточку ззовні, до димаря доточив 3 метри труби — котел запрацював на повну потужність, став реально гріти.

П'яте правило: жодна система опалення не може всотати все тепло, що продукує твердопаливний котел. Велика частина енергії вилітає в димар. Щоб зменшити ці втрати, раджу ставити теплоакумулятор. Це бак із водою об'ємом від 250 до 2 тисяч літрів. Принцип роботи простий: котел горить, віддає все тепло акумулятору. А насос відбирає звідти рівно стільки гарячої води, скільки потрібно для опалення хати в конкретний момент. Я поставив акумулятор на 1 кубічний метр води. Однієї заправки дров у котлі вистачає, щоб нагріти цей "куб" води до 90 градусів вище нуля. Цього тепла вистачає, щоб система опалення працювала майже тиждень.

Іван Михайлович радить постійно перевіряти систему опалення на несправності.

— Шосте правило: перевірка-догляд-обслуговування мають бути постійні. Автоматику котла раджу перевіряти, димар — чистити від сажі й смол, припливну вентиляцію — від павутиння, листя й іншого сміття. Тільки справна система безпечна, ефективна й економна.

Котла, автоматику, димаря радить купувати в сертифікованих виробників.

— Найпоширеніша помилка майже всіх господарів — для чого купувати котла за десятки тисяч гривень, якщо умовний дядько Микола в сусідньому гаражі зварить його в кілька разів дешевше. Не рекомендую цього робити. На якість, ефективність і довговічність котла впливає багато чинників: товщина й марка сталі, міцність зварювання, об'єми камер згорання, перерізи каналів, конструкція теплообмінника.

СЬОМЕ правило: якісний сертифікований котел — це не металевий ящик із водяною сорочкою, а продукт роботи десятків інженерів, конструкторів, науковців, техніків.

Іван Полюхович дотримується власних правил економії.

— За дотримання всіх правил опалювати хату дровами вдвічі дешевше, ніж газом, — додає. — Я в цьому переко­нався.

"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"

Зараз ви читаєте новину «Дров'яне опалення удвічі вигідніше газового». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути