—?Каву, зварену в турці, називають кавою по-турецьки. Але не всі вміють правильно готувати її навіть удома, — каже 22-річний Назар Шуляк. Цьогоріч він переміг у Західноукраїнському чемпіонаті бариста. Працює в "Креденс-кафе" в центрі Львова.
Радить обирати мідну турку на 150 мл із довгою дерев'яною ручкою. Має бути ідеально чистою, бо ефірні олії кави збираються на посуді. Свіжа через це гірчить, неприємно пахне.
Ложку дрібно змеленої кави засипає в турку.
—?Заливаю чистою джерельною, але не кип'яченою водою, — каже Шуляк. — Залишаю на два пальці місця для пінки. На малому вогні доводжу до кипіння вісім разів. Лише пінка піднімається — знімаю. Тоді кава віддасть увесь смак і аромат. Можна додати ложку лікеру, рому, самбуки. Переливаю каву в чашку. Кладу цукор, по дрібці спецій — аніс, кардамон, корицю, какао.
Також готує каву по-арабськи. У турку кладе кубик цукру-рафінаду, ставить на вогонь. Щойно цукор починає плавитися, наливає воду і доводить до кипіння. Знімає з вогню й одразу всипає дві чайні ложки кави тонкого помелу. Доводить до кипіння вісім разів.
—?Можна приготувати молочну каву, — каже. — Половину турки залийте водою, дайте закипіти. Всипте ложку кави, знову доведіть до кипіння, влийте чверть склянки гарячого молока. Доведіть до кипіння і зніміть із вогню. Цукор додавайте в готову.
Бармен Анастасія Судак два тижні навчала вінничан готувати каву. Радить зробити вдома п'ять кавових коктейлів.
Для холодної кави фрапе змішує півсклянки еспресо з льодом у міксері, додає стільки ж молока.
—?Кладу ще ягоди чорниці. Їх можна їсти ложкою. Це для смаку, — пояснює Судак. — Кава подібна до збитого морозива — тягуча, кремоподібна. Такий ефект дає спеціальний міксер. Вдома можна зробити у звичайному. Подрібнюємо блендером лід, переливаємо в міксер, збиваємо до густої піни.
Каже, найчастіше замовляють каву по-грецьки, бо гарна, нагадує мармур у склянці.
—?У склянку на ніжці накладаю великі шматки льоду. Поливаю їх рідким шоколадом із пляшечки. Можна розтопити чорний чи молочний. Додаю чверть склянки гарячого молока і лише зверху стільки ж кави. Все перемішують і п'ють через трубочку. Добре подавати після обіду.
Для кавового мохіто радить брати свіжу м'яту. Але не товкти, а лише "розбудити", вдаривши долонею по листю.
—?Тоді відчутні і кава, і м'ята. Якщо листя розтовкти, м'ятний смак заб'є напій. Додаю шматки льоду, сік лайма, тростинний цукор та заливаю кавою. П'ється через трубочку.
До гарячої кави по-ірландськи додає три столові ложки холодних збитих вершків і чверть склянки ірландського віскі.
—?Хитрість у тому, що в жодному разі не слід додавати збитих вершків із балончика. А віскі — не перемішувати з кавою, — пояснює бармен. — Дуже бадьорить. Випийте ввечері, коли плануєте довго дивитися телевізор чи йдете на вечірку. Спати точно не хотітиметься.
Для бадьорого настрою радить каву по-східному. Таку здавна роблять в арабських країнах.
—?Каву заварюю в турці з паличкою кориці, дрібкою червоного перцю та мускатного горіха. Можна додавати й інші спеції. П'ють гарячою.
Коментарі