35-річна Марія Товкун з міста Хмільник на Вінниччині вирощує капусту на 30 сотках. На зиму квасить, бо любить чоловік Олександр.
—?Найбільше роблю з морквою. Але всім так набридла, що пробуєм експериментувати. Торік їздили в Польщу. Там їли квашену з чорносливом та медом. Так сподобалася, що годину випрошувала в кухаря рецепт. Капуста схожа на мариновану, має солодкий смак і виразний аромат лимона.
На 1,5 кг бере середню морквину, буряк і 100 г чорносливу.
—?Капусту тоненько шинкую, сиру моркву і бурячок тру на тертку. Півлимона зі шкуркою перекручую на м'ясорубку, зернята виймаю, — пояснює. — Чорнослив мию і запарюю в склянці кип'ятку. Потім водичку зливаю і розводжу нею 50 грам меду. В кінці додаю столову ложку солі.
Все перемішує, складає у 3-літрову банку і заливає маринадом. Залишає на холоді на три дні.
—?На стіл подаю без маринаду, перед тим віджимаю. Додаю цибулину, трошки оцту та олійку.
Капусту з яблуками квасять у діжці. В банці мало вміщається і погано накладати. Беруть Антонівку, бо кислі і великі яблука.
—?Засипала капусту, розклала ряд яблук, потім знов капусту. Й так доверху. Накриваю листям червоної горобини — не пліснявіє, — розказує 37-річна Людмила Сікорська із села Рахни на Вінниччині.
На 10 кг капусти тре 3 кг моркви. Вимішує зі склянкою солі та столовою ложкою цукру. З двома буде солодша. Якщо вкинути пригорщу журавлини, матиме ніжний присмак. Можна додати півжмені кмину для запаху й гостроти.
Найкраще квасити Зимову харківську. Амагерка буде гіркувата, а Кам'яна голова краще зберігається в погребі свіжою.
—?Капусту їмо, а буряк із неї кладу в борщ, — говорить Любов Ваховська, 52 роки, з Одеси.
Квасить капусту в 3-літрових банках зі столовим буряком. Зберігає на балконі. Качан розрізує на великі шматки, щоб пелюстки трималися купи, але влізло в банку. Буряк тре на крупну тертку.
—?В банці заливаю розсолом. У літрі води розчиняю 2 столові ложки солі й склянку цукру. Закипить, вимикаю і вливаю склянку оцту. Заливаю холодним. Можна перець духмяний, листя лаврове додати.
У капусту з грибами найкраще йдуть опеньки. Вони цупкі, тримають форму й поєднуються з овочами. Перед тим, як засолювати, гриби проварюють у підсоленій воді, доки не впадуть на дно. Промивають холодною водою і злегка обсмажують. Так само на сковорідці тушкують 1 кг подрібненої цибулі й 2 кг моркви. Змішують із 10 кг нашаткованої капусти. Присмачують чорним меленим перцем, 250 г солі, додають півложки цукру. Розкладають у банки з лавровим листком і горошиною духмяного перцю. Півлітрові стерилізують 20 хв., літрові — на 15 хв. довше.
Пелюстки на голубці заливають сіллю
—?Колись у діжці квасила, то вирізувала качан і цілою клала. Тепер діти роз'їхалися, діжки капусти сама не з'їм, квашу в 3-літровках. Туди капустину не запхну, а голубців і зимою хочеться. Пелюстки на них заквашую в літрових банках, — розказує Любов Ваховська.
Головки пропарює, розбирає пелюстки й обрізує як на голубці. Скручує і складає в банки. Заливає розсолом — у літрі води розчиняє столову ложку солі.
Коментарі