— Моя баба казала: із води та муки пече баба шулики, — каже Юлія Жиденко, 30 років, провідний інженер-технолог підприємства "Черкасихліб". — Шулики — це смажені пиріжки з маком, які на Черкащині пекли до свята Маковія, 14 серпня.
Їх замішували на воді й випікали на сковороді. Робили сироп із маку та меду.
— Стояла тарілка на столі, і всі з неї коржики брали та із сиропом їли. А біля ікони цілий рік стояв освячений маківник. Насіння з нього у воді розчиняють і дають, як хтось хворіє. Худобі також. На Черкащині маком обсипали всяку новопримножену тварину. Приказували: щоб було в господарстві стільки тварин, як у маківці зернин.
Каже, у місті народних звичаїв мало хто дотримується, але попит на вироби з маком на свята зростає.
— На Маковія булок із маком купляють удвічі більше. Кожен хоче на стіл поставити. Ми випускаємо маковий та маково-фруктовий рулети. Робимо солодке дріжджове тісто. Мак мелемо на м'ясорубці, додаємо цукор та яйце. Для фруктового кладемо повидло. Випікаємо в печах у формах. Не черствіє наш рулет дві доби. Їдять його так, як шулики — із медом та маком.
19 серпня в Україні відзначають другий, або яблучний Спас. До Спаса не їли яблук. Відтоді на Спаса печуть яблука. Верхівку з хвостиком відрізують, виймають середину з насінням, кладуть туди мед або цукор і запікають у печі. Готують пироги й струделі з яблучною начинкою. Їдять їх з узваром або грушівником — киселем зі свіжих груш.
— Цього року ми до Спаса випустили новий виріб "Штрудель яблучний", — каже Юлія Жиденко. — Хотілося чогось нового, цікавого. Рецепт самі придумали. Штрудель цей невеликий, прямокутний. У начинку йдуть мак та яблука. Зверху посипаний корицею. Дуже добрий до чаю та кави.
Сьогодні ТОВ "Черкасихліб ЛТД" посідає почесне третє місце в Україні за обсягами виробництва та є лідером зі впровадження нових технологічних ліній і процесів. Третина продукції комбінату — це хліб. 22% — булочні вироби, асортимент яких щороку змінюється та поповнюється новими рецептами.
Коментарі