Фотографа Миколу Боканя, 1881 року народження, з Батурина на Чернігівщині заарештували 17 жовтня 1937-го. Бо "проводил широкую контрреволюционную работу, распространяя снимки провокационного характера". При обшуку вилучили 42 фото, 30 негативів на склі та плівці й "разной литературы в количестве 63".
Ті знімки Микола Бокань (праворуч скраю) робив під час Великого Голоду 1933 року. Більшість із них із виразно "контрреволюційними" написами. Як-от цей, датований 2 квітня 1933-го. На фото - також Боканева дружина Васса (друга ліворуч) і четверо з їхніх семи дітей. Фотографував, імовірно, хтось із синів. Або інший батуринський фотограф-кустар. Він користувався фотообладнанням Боканя, а потім свідчив під час слідства, що той вів із ним "к-р разговоры". Через три місяці після цього знімка один із синів Боканя помер із голоду на колгоспному полі.
Микола Бокань був толстовцем. Сповідував ідею непротивлення злу й не визнавав більшовицької влади, про що щиро зізнався на допиті. Разом із ним заарештували його 28-річного сина Бориса - лише він жив із батьками на той час. Слідство тривало рік. Винними обидва себе не визнали. Боканеві-старшому дали вісім років таборів, молодшому - п"ять. Борис помер наприкінці 1939-го, а його батько - навесні 1942-го. У 1980-х, коли обох реабілітували, нікому з рідних було про це повідомити: в кінці архівної справи є довідка, що родичів на Чернігівщині не знайшли.
Коментарі