У Міністерстві освіти і науки України знову хочуть змінити механізм виплати студентських стипендій. Прийняли таке рішення через виявлені недоліки системи. Формування рейтингу студентів планують перенести з рівня спеціалізації на рівень вище - факультету. Про це заявила профільний міністр Лілія Гриневич, повідомляє "Укрінформ".
На думку міністра, на рівні факультету можна укласти справедливіший рейтинг.
"На рівні спеціалізації групи дуже маленькі і нерівні за якістю навчання студентів. Зараз ми усвідомили цю проблему і маємо її виправити", – розповіла Гриневич.
Також в Міносвіти вирішили дозволити вузам використовувати залишки стипендіального фонду для додаткової підтримки студентів.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Хто ризикує залишитися без стипендії?
"Тепер у гарних студентів збільшаться шанси отримати стипендію, тому що рейтинг складатиметься серед більшої кількості людей. Наприклад, у вас зараз в групі навчаються 10 людей, з них - 4 бюджетників. 43 проценти з них мають отримати стипендії. То скільки це в перерахунку? 1,8 студента? А на рівні факультету не буде такого абсурду, коли люди, які добре вчаться, злітають. 0,3 і 0,8, які губляться на рівні спеціалізації, не губитимуться на рівні факультету. Студенти з початку говорили про ці недоліки. Проте в МОН взялися виправляти власні помилки тільки зараз. Сподіваюся, вони доберуться і до інших недоліків цього стипендіального механізму", - каже Gazeta.ua освітній експерт центру CEDOS Єгор Стадний.
Механізм нарахування соціальних стипендій не працює, впевнений експерт.
"Якщо з академічною стипендією напрямок правильний — рейтингова система. Студенти зацікавлені один одного контролювати, досягати більше успіхів у навчанні. Соціальна стипендія далі йде за довідками. Більшість з них - липові. Будь-хто може їх просто придбати. Тому це необ'єктивно. Краще б замість цього платили різну суму залежно від рівня доходу сім'ї студента. Та все ж основна проблема в тому, що є діти в районах та областях, які на відмінно складають ЗНО. Вони просто не можуть виїхати зі свого містечка, тому що їхні батьки не потягнуть витрати на життя у Києві. Бідолашні діти приречені залишитися в тих містах, а могли б навчатися в таких вузах, як КПІ, КНУ ім. Шевченка. Треба, щоб у дітей із бідних родин був доступ до нормальної вищої освіти", - зазначає Єгор Стадний.
Згідно з постановою Кабміну від 28 грудня 2016-го, студентам, які належать до пільгових категорій, і вчаться у вузах III-IV рівня акредитації, виплачуватимуть соціальну стипендію у розмірі 1000 грн. Діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, отримуватимуть 2000 грн. Для пільговиків, які навчаються у професійно-технічних навчальних закладах, соціальна стипендія становитиме 377 грн у місяць. А для студентів ВНЗ I-II рівня акредитації - 750. Розмір мінімальної звичайної академічної стипендії для учнів професійно-технічних навчальних закладів становитиме 415 грн на місяць. Студенти ВНЗ I-II рівня отримуватимуть по 830 грн (1056 грн у підвищеному розмірі для окремих спеціальностей. - Gazeta.ua). Студенти вузів III-IV рівня акредитації отримуватимуть щомісяця 1100 грн. Ті, хто одержує підвищену стипендію, матимуть 1400 грн.
Розмір академічної стипендії президента України коливається в межах 1200-2300 грн у місяць. Розмір іменних та академічних стипендій, заснованих Кабінетом міністрів України: від 1000 до 2100 грн.
На початку грудня 2016 року у Верховній Раді України підтримали законопроект №5130, який фактично скасовує стипендії студентам. Згідно з цим нововведеннями, стипендії отримують лише "круглі" відмінники і ті, хто досягнув успіхів у науковій діяльності. Не за середній бал "чотири", а за рейтингом. Його формують за успішністю студентів. Серед додаткових критеріїв - участь у житті університету, наукові та творчі досягнення. Стипендії поділяються на академічні (за навчальні досягнення) і соціальні (для соціально-незахищених громадян). 43% студентів отримують академічну стипендію, а 7% — соціальну.
Коментарі