30 березня 1896-го світ вперше почув про психоаналіз. У французькому журналі "Revue Neurologique" з'явилася стаття "Спадковість і етіологія неврозів". Її автор - віденський психіатр Зигмунд Фройд.
"Невротичні феномени нашої культури є своєрідною розвиненою формою звичаїв первісних людей, так як мають під собою одні причини і джерела", - йшлося у матеріалі. Після такого припущення теорія стала популярною серед інших психоаналітиків.
Gazeta.ua зібрала 5 фройдівських концепцій
1. Концепція особистості
Фройд створив модель особистості людини. Вона виділяє три рівні свідомості: "Я" - свідомість, "Воно" - уроджені інстинкти, "Над-Я" - совість. Фройд вважав, що саме ці приховані зв'язки поєднують один напрямок душевного життя з іншим.
2. Типологія характеру
Фройд виділяє 4 типи характеру.
Оральний тип властивий дратівливим людям. Вони схильні до переїдання, гризуть нігті, смокчуть пальці, багато говорять, люблячі жувальну гумку, льодяники і насіння.
Анальний тип формує такі риси характеру, як акуратність, охайність, пунктуальність, великодушність, гнучкість мислення, упертість,агресивність, економність, схильність до колекціонування речей.
Фалічний тип притаманний марнославним, елегантним людям. Це тип - тип Дон-Жуана.
Генітальний тип людей володіють максимальним психічним здоров'ям. Типові риси свідчать про повну соціалізації, адаптації та ефективності діяльності.
3. Структура психіки
Фройд у структурі психіки виділяє "несвідоме". Це головна складова людської психіки. Індивід народжується істотою несвідомим. Воно стає основою усіх психічних структур.
"Несвідоме" складається з інстинктивних елементів та елементів, які людина придушує.
4. Нарцисизм
Фройд увів поняття "нарцисизм". Це - любов до самого себе, свого образу, хвороблива самозакоханість. Науковець виділяє два види нарцисизму. Первинний - безмежна любов дитини до себе. Вторинний - спрямованість сексуальності дорослої людини на власне Я.
5. Едипів комплекс
Фройд використовував поняття, щоб описати почуття сина до матері. Так, хлопчик починає бажати свою матір, відчувати ревнощі і гнів по відношенню до батька. Він розглядає свого батька як суперника для уваги і почуттів матері.
Подібний етап у дівчаток називається комплекс Електри. Так, дівчинки відчувають бажання до батька і ревнощі до матері.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 5 цікавих фактів про Зигмунда Фройда
Коментарі