Субота, 10 квітня 2021 08:00

Перші сірники містили токсичну речовину

Перші сірники містили токсичну речовину
Перші сірники містили токсичну речовину фото: physicist.in.ua

10 квітня 1833 року вперше розпочали виробництво сірників. Вони були токсичними — до складу головки входив білий фосфор.

Раніше вогонь отримували механічним способом — через тертя або удар. Перші засоби для одержання вогню на хімічних реакціях з'явилися в кінці XVIII ст.

Перші сірники з'явились в 30-х роках XIX ст. в Англії. Сірник того часу мав вигляд паперової трубочки. На один кінець наносили суміш калію з цукром, а поряд ставили маленьку скляну пляшечку з сірчаною кислотою. Пляшечку розбивали і кислота, потрапляючи на суміш, викликала спалах.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Синтезували галюциногенний наркотик

Виробництво сірників одночасно виникло у Франції, Німеччині та деяких інших країнах. Перші сірники винайшов угорський вчений Янош Іріньї 1833 року, коли в масу сірникових головок вводили білий фосфор — надзвичайно вогненебезпечна й отруйна речовина. З огляду на шкідливість білого фосфору на перших сірникових мануфактурах Англії працювали переважно діти бідних вдів. Виготовлені таким способом голівки сірників легко запалювалися від тертя об шорстку поверхню.

Перші безпечні сірники почали виробляти у Швеції 1855 року. Від того вони дістали свою першу назву "шведських сірників". Данія другою почала виробляти сірники 1874 року, а пізніше й інші країни замінили шкідливий білий фосфор червоним.

Сигарети зобов'язані своїм походженням американським індіанцям, що першими стали загортати тютюн у солому, очерет і кукурудзяні листи. Після появи в Європі протягом майже 250 років єдиним засобом паління тютюну були люльки й сигари.

У США поширенню сигарет сприяла поява деяких нових сортів "світлого" тютюну. Наприклад, "Білого Берлі", і, звичайно ж, винахід першої машини для виготовлення сигарет наприкінці 1880-х. У наступне десятиліття сигарети значно обігнали сигари за обсягом продажу. Солдати, що найчастіше не мали часу викурити сигару або люльку, стали палити сигарети.

Зараз ви читаєте новину «Перші сірники містили токсичну речовину». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 814
Голосування Який результат покаже збірна України з футболу на Євро-2020/21?
  • 1) не вийде з групи
  • 2) дійде до 1/8 фіналу
  • 3) дійде до 1/4 фіналу
  • 4) дійде до 1/2 фіналу
  • 5) дійде до фіналу
  • 6) виграє турнір
Переглянути