Кількість бюджетних місць у вузах тепер залежить від загальної кількості абітурієнтів, та тих, які набрали найвищі бали. Про те, як розподілятимуть місця державного замовлення між вищими навчальними закладами, розповіла Інна Совсун, заступник міністра освіти і науки.
Модель розподілу держазамовлення, яку застосовують цього року, використовують уперше.
Бюджетні місця тепер стовідсотково доступні найкращим. За цією системою спочатку держава визначає, скільки бюджетних місць за певною спеціальністю вона готова забезпечити. Потім визначають, яку максимальну кількість студентів набирає вищий навчальний заклад.
Для кожного ВНЗ діє обмеження: не більш, ніж плюс 25% до минулорічної кількості. Тобто, якщо того року максимум студентів на спеціальність становив 100, то тепер вступити зможуть максимум 125 осіб.
Абітурієнт обирає кілька пріоритетних спеціальностей. Далі він проходить або не проходить на конкурсній основі до кращих у певний навчальний заклад. Якщо пройшов - переходить до другого рейтингу - кращі за спеціальністю серед усіх державних навчальних закладів. Абітурієнт із максимальними балами за ЗНО пройде на бюджет до обраної спеціальності без перешкод.
За цією системою майбутні студенти проходять 2 етапи рейтингу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Вступна кампанія-2016 мала деякі минулорічні проблеми
"Початково система перевіряє, чи абітурієнт потрапляє до максимальних обсягів, визначених для конкретного університету. Наприклад, якщо університет визначив, що він максимум може прийняти на спеціальність "право" 100 осіб - первинно система перевіряє чи ти потрапляєш у кращі 100 в цьому університеті", - розповідає Інна Совсун.
Якщо за першим пріоритетом абітурієнт не потрапляє у кращі 100, тобто не проходить перший етап рейтингу, то система перевіряє його за другим напрямом.
Якщо за другим напрямом пройшов перший етап, далі абітурієнт проходить на другий. На цьому етапі у кожної спеціальності мінімальний прохідний бал може різнитися. Популярні спеціальності можуть становити мінімальний бал 180. Таким чином абітурієнт може не пройти.
Отже, система має перевірити його за третім пріоритетним напрямом. Якщо тут він проходить обидва етапи, то держава надає рекомендацію за певною спеціальністю на бюджетне місце.
Особливість цієї системи в тому, що бюджетні місця надаватимуть університетам, які користуються попитом. Студентам потрібно показати, що вони входять до переліку найкращих за спеціальністю, а не в рамках одного університету. В закладах, де небагато абітурієнтів і невисокі прохідні бали, бюджетних місць може не бути.
Нагадаємо, що стали відомі результати вступної кампанії.
Коментарі
1