
Катерина Мележик з Київщини за гроші прибирає могили у столиці. Заробляє від 50 до 100 грн за одне прибране поховання.
"Стою на біржі уже четвертий місяць. Гроші платять, але роботу знайти мені не можуть. Просять почекати. А скільки я можу чекати, якщо 1200 гривень мені навіть на півмісяця не вистачає? Половину віддаю за комунальні послуги. Живу у двокімнатній квартирі. Заробити на прибиранні могил порадила сусідка. Вона працює у компанії, яка прибирає квартири, двори, цехи. Іноді їхніх прибиральників на цвинтар викликають", - розповіла Малежик.
За її словами, така послуга популярна серед киян.
"Я дала оголошення у кількох київських газетах і тих, що розкидають у поштові скриньки в містечках навколо Києва. Люди почали телефонувати. Часто просять прибрати могили на Лук'янівському, Лісовому і Південному цвинтарях. Вже мала кілька замовлень на Байковому. Там хоч і працюють комунальні служби, але деякі могили такі занедбані. У березні заробила 1,5 тисячі гривень за місяць, а в квітні за тиждень маю тисячу", - зазначила жінка.
На прибирання витрачає від 30 хв. до 1,5 год.
"Найбільше замовлень отримую на вихідні. Розділяю їх на тиждень. Маю по 2-3 на день або одразу по 5-6, якщо могили на одному кладовищі. Вириваю зілля, просапую землю, витираю пам'ятник. Якщо замовник підвезе квіти, можу їх безкоштовно посадити. Беру по 30-50 гривень, якщо просять пофарбувати огорожу чи лавочку біля захоронення", - розповіла Малежик.
У столиці послуги "прибирання могил" також надають ритуальні агентства і клінінгові компанії.
"У Штатах за таке платять 100 доларів на рік, а ми за 200 гривень навідуємося на цвинтар щосезону. Перед Великоднем "найурожайніший" період. Люди готуються до проводів. Не кожен може навідатися на могилу до батьків чи баби з дідом", - розказав власник київського ритуального агентства Вадим Десницький.
Найбільше замовлень отримує з-за кордону та інших областей України.
"Торік перші могили після зими почали прибирати у березні. Посадили примулки і кущ калини, а через два дні випало снігу по коліна. Добре, що встигли сфотографувати прибрану могилу і замовниці в Штати відправити. Коли сніг зійшов, примулки померзли, довелося пересаджувати. Зараз замовники все частіше відмовляються від штучних квітів на цвинтарі. Екологи просять відмовитися від цієї традиції, бо квіти через рік викидають, а вони забруднюють навколишнє середовище", - зауважив Десницький.
Коментарі