Офіціанти столичних ресторанів отримують офіційну зарплату 1-2,5 тис. грн. Є заклади, де не платять взагалі. Офіціанти заробляють тільки на чайових.
Киянка Юлія Савченко понад два роки пропрацювала офіціанткою у столичній кав'ярні "Kофе-хауз" на вул. Саксаганського. Розповідає, як офіціанти домагаються більших чайових.
Особиста увага. Офіціант пропонує страви "для наших особливих гостей". Клієнтів та їхні замовлення запам'ятовують. Наступного разу пропонують ті ж страви.
Офіціант представляється. Це психологічний вплив: клієнт має справу не просто з працівником, а з конкретною людиною з іменем.
Після кожної страви питають, чи подобається вона.
Приховані чайові. Офіціант пропонує додаткові страви чи напої, які коштують дорого. Наприклад, хліб ресторанної випічки, по 10-30 грн за порцію.
Клієнта спонукають робити замовлення за столом, а не біля каси їдальні. За обслуговування беруть націнку 5–10%.
Рахунок виписують від руки. Ціну страви "випадково" завищують на 1–5 грн.
Обслуговують клієнтів протилежної статі. Офіціантки підходять чоловічих компаній, офіціанти - до тих, де переважають жінки.
Багато ресторанів вписують чайові у чек. Як правило, 10% від ціни замовлення.
Останнє не відповідає закону про захист прав споживачів, запевняє адвокат Олександр Кротенко зі київської юридичної компанії "Корпорейтлоусервіс".
"Включати чайові до рахунку не мають права. Чайові - це винагорода за обслуговування, за яке офіціант і так отримує зарплату. Ви маєте платити лише за спожиті страви. Або ж послугу, яку надали на ваше прохання. Наприклад, за чистку взуття.
Якщо вже ж в чеку вказана націнка, а ви не згодні платити - кличте адміністратора чи директора. Вони мають пояснити, на яких підставах вимагають чайові та ким встановлено їхній розмір. Чому 10 відсотків, а не 5 чи 7? Наголосіть, що додаткові винагороди не передбачені правилами роботи закладів чи підприємств ресторанного господарства, затвердженого наказом намер 219 від 24 липня 2002 року Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції. Вам повинні виписати новий рахунок, без чайових. Якщо не погоджуються, вас не випускає охорона чи змушують залишити коштовну річ у заставу - вимагайте викликати міліцію. Діє завжди", - радить адвокат.
Коментарі