Шевченківський комітет визначив імена чотирьох лауреатів. Шевченківську премію вручать 9 березня.
Письменник Василь Шкляр отримає нагороду за роман "Залишенець", інша назва "Чорний ворон". За оперу Вінченцо Белліні "Норма" відзначать диригента-постановника Миколу Дядюру, режисера-постановника Анатолія Солов'яненка та оперних виконавців Сергія Магеру й Оксану Крамареву. Ще одну премію матиме оперна співачка Лідія Забіляста. За літературознавче видання "Іван Франко" лауреатами стали дослідники Роман Горак і Микола-Ярослав Гнатів.
— Був упевнений, що отримаю цю премію, — каже 59-річний Василь Шкляр. — Усі казали: Борис Олійник (новий голова Шевченківського комітету. — "ГПУ") і ця влада ніколи тобі її не дадуть. Олійник, якби хотів, міг загітувати членів комітету проти мене. Але не зробив цього. На підтримку виступили Василь Герасим'юк і Дмитро Павличко. Перемога роману "Чорний ворон" означає, що повстанців Холодного яру визнали героями.
У номінації "Література" претендували на премію також поет Павло Вольвач зі збіркою "Триб" і Володимир Рутківський із дитячою трилогією "Джури".
— Найбільше суперечок виникло навколо премії з літератури, — каже член комітету поет 74-річний Іван Драч. — Було аж три номінанти. І до роману Шкляра найбільше претензій. Закидали, що в ньому персонажі росіян та євреїв постають у негативному світлі — москалі та жиди. Крім того, що це відверто антикомуністичний роман. Члени журі не хотіли дратувати людей. Найбільше проти Шкляра виступав Олександр Сизоненко. Він людина старої закалки, прокомуністичних поглядів. Я голосував за Шкляра. Читав багато документальних творів про повстанців 1920-х і знаю, що роман достовірний.
— Боровся за Шкляра, як за себе. І боротимуся надалі. Говорив із членами комісії, — коментує поет 81-річний Дмитро Павличко. — Те, що його все-таки обрали, — робить честь комітету.
Письменник Дмитро Стус голосував за іншого претендента:
— Виступав за Рутківського. Його тексти написані значно професійніше, ніж всесвітньо відомі про Гаррі Поттера. Він справжній феномен у дитячій літературі. Наші шевченківські лауреати, які отримують премію за прозові твори, не наближаються за якістю до нобелівських. Прочитайте романи Маріо Льйоси (нобелівський лауреат 2010 року. — "ГПУ") і Шкляра. У Льйоси текст кращий.
Цього року кількість номінацій скоротили з дев'яти до п'яти. Проза та поезія опинилися в одній.
— Поставити поезію і прозу на одну конкурсну сходинку — це все одно, що випустити легкоатлета проти боксера на змагання з армреслінгу. Різні вагові категорії, — каже поет 47-річний Павло Вольвач. — Поезія — жанр камерний, її читає обмежене коло людей. Навіть неголосний роман має більший наклад і розголос, ніж найуспішніша збірка віршів. Поезія відсувається на другий план. Але "Чорний ворон" справді роман достойний.
П'яту премію, яку мали віддати художнику, не присудили нікому.
— Голоси комітету розділилися порівну щодо Людмили Жоголь за серію гобеленів і Віктора Сидоренка за цикл "Гравітація часу". Тому не отримав ніхто, — додає Іван Драч. — Цьогорічний щасливець — Національна опера імені Шевченка. Одразу дві премії взяла. Безперечними фаворитами, які в першому ж турі набрали 22 голоси, стали дослідники Роман Горак і Микола-Ярослав Гнатів. Фундаментальна й ґрунтовна праця по Івану Франку.
Гонорарний фонд премії 1,3 млн грн. Їх розділять між чотирма номінаціями. На кожну припадає 325 тис. грн.
— Частину грошей залишу сину. Йому 20 років, вчиться в НАУ на технічному факультеті, — каже оперна співачка Лідія Забіляста. — Решту вкладу в будівництво під Києвом, яке вже розпочала.
Торік Шевченківську премію присудили 10 лауреатам. Винагорода становила 130 тис. грн.
Коментарі
1