— Ніколи не хотів убити два роки свого життя на книжку про контрабанду, — каже закарпатський письменник Андрій Любка, 27 років, на презентації свого роману "Карбід" у столиці.
— Бісило, коли після перестрілок у Мукачевому влітку почали говорити, що я написав біблію контрабандистів. Хоча образ одного з героїв видання справді запозичив від учасника мукачівских розбірок Романа Стойки. Персонаж книжки теж займався переправленням в ЄС контрабанди дельтапланом. За це має прізвисько Ікар. На Закарпатті ніхто не вважає це чимось поганим. Контрабанда — це спосіб людей прожити. Заробити гроші в регіоні, де нема фабрик, достатньої кількості робочих місць.
Події пригодницького роману "Карбід" розгортаються у вигаданому закарпатському містечку Ведмедів. Місцеві ентузіасти вирішують збудувати Фонтан Єдності з Європою. Насправді їхня мета — прокласти тунель під кордоном. Автор ідеї — вчитель історії, якого за специфічний запах учні називають Карбідом.
— Епіграфом до книжки є уривок новини, що влітку 2012-го у підвалі ужгородського будинку виявили тунель довжиною сім футбольних полів. Він мав бетонні конструкції, освітлення. По рейках курсували вагонетки, як у шахтах. Уряд Словаччини, куди вів тунель, за раз конфіскував два з половиною мільйони контрабандних сигарет. Ця новина була справжнім шоком для Ужгорода. Мені нічого не довелося вигадувати, описуючи подібну конструкцію у книжці. До того ж, як стати письменником, сам підробляв на будівництвах. Але є в моєму виданні теми, для опису яких забракло власних контрабандних контактів. Довелося читати багато літератури. В околицях свого Ведмедева я влаштував ферму, на якій з місцевих зціджували кров і продавали за кордон. В Індії реально існують такі закриті ферми. На них незаконно тримають донорів. При правильній дієті з людини можна регулярно добувати півлітра крові. Читав, як правильно вийняти серце з людського тіла і транспортувати, аби було живе.
Уривки роману публікували в Чехії. А польською мовою перекладатиме поет Богдан Задура.
— Книжка Андрія Любки насправді про кохання, — каже після презентації письменник Любко Дереш, 31 рік. — Карикатурний головний герой схожий на Дон Кіхота. Чи на незграбного персонажа з фільмів Еміра Кустуріци у чорному костюмі із золотим зубом. Проголошує в генделиках тости на честь князів Святослава і Володимира. Постійно свариться з дружиною. Будуючи зі спільниками тунель, хоче вразити дружину розмахом своєї ідеї. Прорубати своїм співвітчизниками прохід у Європу. В нього благородна мета. А в усіх компаньйонів — прагматичніші цілі. Вирішують брутально його позбутися.
Особливо довіра до автора з'явилася, коли він увів персонажа Пані Докторку. Вона займається нелегальною трансплантацією людських органів і є головним інвестором тунелю. Мені здавалося, що Любка може писати про секс виключно як про щось хороше у всіх виявах. Ця ж героїня використовує секс, як павучиха. Аби приваблювати, здобувати інших, і відкушує їм голови. Від неї віє таким злом, що моторошно.
Тур-презентацію "Карбіду" організують у 28 містах України. Книжка коштує 75 грн.
Коментарі